„Ha New Yorkban meglátsz egy külföldi kézben lévő boltot, az különlegesség, Európában ugyanettől pánikba esnek, és egy párhuzamos társadalom rémképét látják benne” – nyilatkozta lapunknak az amerikai és az európai bevándorlás összehasonlító kutatására szakosodott Nancy Foner. A New York-i Városi Egyetem minap Budapesten járt szociológiaprofesszora szerint az alapvető különbség a bevándorlás jelenségéhez való hozzáállásban rejlik: „A kulturális sokszínűség az amerikai identitás szerves részét képezi. Az Amerikába érkezők saját etnikai identitásának megőrzése ma már tulajdonképpen elvárás. Az emberek büszkék külföldi gyökereikre. Ezzel szemben Európában a bevándorlást egyre inkább fenyegetésként élik meg, és sokan az európai kultúra hanyatlását vizionálják.”
Új amerikai állampolgárok az eskütétel után. A kulturális sokszínűség az amerikai identitás szerves részét képezi Foner szerint Lucas Jackson / Reuters |
A „párhuzamos társadalom” kifejezés azt sejteti, hogy a bevándorlók a lakosság többi részétől teljes elszigeteltségben élnek. Az amerikai kutató szerint nem vesszük figyelembe, hogy a migránsok gyerekei helyi iskolákba járnak. Az élet számos más területén is érintkeznek a többségi kultúrával, nem igaz, hogy csak párhuzamos struktúrákban élnek. A társadalomtudós teljesen természetesnek tartja, hogy az azonos kulturális háttérrel rendelkezők egy közösség részeként élnek egy másik országban. A probléma akkor jelentkezik, ha valamiért nem tudnak kilépni ebből a biztonságot nyújtó légkörből.