A francia törvényhozás alsóháza áprilisban nem kötelező erejű határozatot hozott a korlátozó intézkedések eltörléséről.
A Moszkvával szemben keményvonalasnak számító balti államok, Lengyelország és az Egyesült Királyság viszont hallani sem akar engedményekről, amíg Oroszország nem teljesíti a minszki egyezmény előírásait, és nem biztosítja, hogy Ukrajna visszakapja szuverenitását a saját határai felett.
A magyar diplomácia Orbán Viktor februári moszkvai látogatása óta azt az álláspontot képviseli, hogy általános politikai vitának kell megelőznie a szankciók meghosszabbításáról szóló brüsszeli döntést. Szijjártó Péter külügyminiszter többször hangoztatta, hogy Magyarország nem akarja megbontani az EU egységét, de szükségesnek tart egy alapos eszmecserét a témáról. A budapesti szándékokkal ellentétben erre most mégsem kerül sor, mert a hírek szerint az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország és Németország vezetői áprilisi hannoveri találkozójukon megígérték Barack Obama amerikai elnöknek a szigorítások fenntartását. Ezt az egyezséget szentesítették később a G7-ek május végén Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének a részvételével. „Fejet hajtottunk a G7-ek döntése előtt” – fogalmazott egy brüsszeli diplomáciai forrás, aláhúzva, hogy az orosz szankciókról szóló vitát nem vették le a napirendről, csupán elnapolták.
Az EU–orosz kapcsolatrendszerről várhatóan októberi csúcstalálkozójukon folytatnak eszmecserét a tagállamok.
Halmai Katalin (Brüsszel)
Most meghosszabbított EU szankciók
Az Európai Unió több lépcsőben és több területen vezetett be szankciókat Oroszország ellen. A most meghosszabbított intézkedések elsősorban gazdasági, kereskedelmi téren éreztetik a hatásukat, és kiegészítik a diplomáciai kapcsolatokat korlátozó, illetve az egyes személyek és szervezetek vagyonának befagyasztását és utazásának megszigorítását előíró döntéseket.
– Többségi állami tulajdonban lévő orosz pénzügyi intézmények, energiacégek és védelmi vállalatok uniós tőkepiaci forráshoz jutásának korlátozása
– Fegyverkiviteli és -behozatali tilalom
– A kettős felhasználású termékek katonai célokra történő kivitelének korlátozása
– Oroszország hozzáférésének korlátozása a kőolajtermeléshez és -feltáráshoz szükséges egyes érzékeny technológiákhoz
– Bizonyos kétoldalú és regionális együttműködési programok felfüggesztése
– Az Európai Beruházási Bank által finanszírozott projektekre vonatkozó szerződések felfüggesztése
Érvényben lévő orosz szankciók:
– Egyes mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek – tej és tejtermékek, gyümölcs, zöldség, húsipari termékek, sajt – behozatali tilalma az EU országaiból
– Európai közéleti személyiségek – elsősorban parlamenti képviselők, politikusok, újságírók – beutazási tilalma Oroszországba.