galéria megtekintése

A pápával búcsúzik Peresz

Jeruzsálem

Az írás a Népszabadság
2014. 05. 21. számában
jelent meg.


Miklós Gábor
Népszabadság

Amikor a hét végén a Szentföldre érkezik Ferenc pápa, Jeruzsálemben a hivatalban lévő izraeli elnök, Simon Peresz fogadja majd.

Netanjahu és Peresz. Az államfő túl nagy rangot adott az elnökségnek?
Netanjahu és Peresz. Az államfő túl nagy rangot adott az elnökségnek?
Jim Hollander/Pool / Reuters

A pápa számára ez csak egy a sok államfői, kormányfői, egyházfői találkozóból – a Vatikán, illetve a katolikus egyház elismeri ugyan Izraelt, de meglehetős fenntartással tekint rá. Már csak azért is, mert a térségbeli katolikusok főként palesztin arabok, s az ő szempontjaik fontosak az egyházfő számára. Eközben természetesen tárgyal az ortodox keresztények vezetőivel és zsidó főrabbikkal is. A pápa – mielőtt az izraeli államfőt felkeresi – találkozik a palesztin államfővel, arab keresztény családokkal, s egy menekülttáborban élő gyerekekkel. Amit tapasztal, nyilván meghatározza majd tárgyalásait az elnökkel és Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel. Peresznek feltehetőleg ez lesz elnökként az utolsó hazai diplomáciai megjelenése. Hétéves mandátuma júliusban véget ér.

Komoly izraeli lapok elektronikus kiadásába korábban belopakodott a pletyka: Netanjahu miniszterelnök az izraeli elnöki hivatal újragondolását, esetleg felszámolását tervezi valamilyen módon. És, teszik hozzá, ezt felesége, Sara ösztönzésére tenné. A dolog komoly lehet, mert a júliusban lelépő elnök is reagált rá. Simon Peresz norvégiai hivatalos látogatásán a királyi palotában beszélt erről. „Teljesítenünk kell, amit az alkotmány és a törvény erről ír” – mondta. Azt is érzékeltette a Jerusalem Post szerint, hogy antidemokratikus lépés lenne az elnöki hivatal felszámolása. „Demokráciákban általában van kormányfő és van köztársasági elnök”, arra pedig, hogy esetleg elhalaszthatnák a júniusban esedékes választást, azt mondta: „Nem hiszem, hogy fél év megoldaná ezt a problémát”.

 

A kilencvenegy éves izraeli államfőt hét évre választották meg, egy elnöki periódusra a kneszetben. Izrael parlamenti rendszerű köztársaság, ahol a politika irányítása a kormányfő kezében van, az államfő pedig csak jelképe az államnak. Ahogy ezt Peresz Oslóban mondta: „Az én dolgom az, hogy szolgáljak, nem az, hogy kormányozzak. Hálás vagyok azért, hogy szolgálhatok”. Feltehetőleg azért bukkanhatott fel a hír, hogy Netanjahu „újragondolná” az izraeli elnöki hivatalt, mert Peresz valóban intézménnyé tette azt. Elődje, az iráni születésű Mose Kacav meglehetősen színtelen Likud-politikus volt, akit Netanjahu éppen szürkesége miatt helyezett pozícióba, azzal, hogy ezzel a keleti zsidók képviseletét is megerősíti az államban. Kacav aztán súlyosan lejáratta önmagát, pártját és az országot is, amikor kiderültek erőszakoskodásai munkatársnőivel. Kacav távozott, s börtönbe került.

Peresz, aki az alapítók nemzedékének utolsó aktív tagja, rangot adott a hivatalnak. Netanjahunak ebből nyilván elege lett. A kormányfő egy olyan hatalmi centrumot akart, amelyben egyedül ő van jelen. A felzúdulás, s benne Peresz határozott elutasítása akadályozhatta meg végül, hogy megvalósítsa a hat hónapos, elnök nélküli átmeneti időszakot, amelyben egyedül ő képviselné az államot. A lelépő elnök eközben nyilvánvalóvá tette, csak a hivatalból távozik, a politikából nem.

A júniusi elnökválasztásra már többen is bejelentkeztek. Netanjahu a posztot eredetileg régi pártbeli társának, a 74 éves Reuven Rivlinnek, a kneszet korábbi elnökének ígérte. Közben azonban felbukkant egy másik Likud-jelölt is. Az 56 éves tunéziai születésű Szilvan Salom több miniszteri posztot is betöltött már, nemrég azonban őt is erőszakoskodással vádolták meg. A jól értesült Jerusalem Post úgy tudja, Netanjahu már inkább őt támogatja. A baloldal jelöltje az iraki születésű Benjamin Ben-Eliezer. A 78 éves volt tábornok és miniszter kiváló arab kapcsolatairól ismert. „Gyakorlatom van abban, hogyan változtassak baráttá egy ellenséget” – nyilatkozta az AP-nek. Bejelentette indulását Dalia Dorner, a legfelsőbb bíróság nyugalmazott elnöknője és Dan Schechtman, a haifai Technion Műegyetem professzora. A vegyész 2011-ben kémiai Nobel-díjat kapott. Miután bejelentette, hogy jelölteti magát, interjút adott az izraeli televíziónak, ahol a politikában való járatlanságát firtatta a riporter. A tapasztalatok hiánya nem jelenti azt, hogy ne lenne távlatos elképzelése a pozícióról. Azóta vágyik arra, hogy elnök legyen, amióta cionistának tudja magát – mondta a Nobel-díjas.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.