Minden eddiginél keményebben nyilatkozott az ukrajnai válságról Angela Merkel, és Brüsszelben is körvonalazódnak az első büntetőintézkedések Oroszország ellen.
Agressziónak minősíti és elítéli a Krím félsziget orosz invázióját az Európai Parlament (EP) tegnap elfogadott határozata. A dokumentum egyebek között felszólítja Moszkvát, hogy haladéktalanul vonja ki csapatait Ukrajna területéről, és arra figyelmeztet, hogy az orosz lépések az Európai Unió biztonságát is fenyegetik. Az EP törvénysértőnek nevezte a hét végi krími népszavazást, amelynek tétje, hogy az Ukrajnához tartozó autonóm köztársaság Oroszországhoz csatlakozik-e.
Az eddiginél keményebben nyilatkozott az ukrajnai válságról Angela Merkel is. A német kancellár kijelentette: Ukrajna területi épségét nem lehet megkérdőjelezni, Oroszország a nemzetközi stabilitást veszélyezteti, és azt kockáztatja, hogy súlyos gazdasági és politikai kár éri. A politikus azokra a büntetőintézkedésekre célzott, amelyek – a Reuters értesülése szerint – már körvonalazódtak Brüsszelben, és néhányat közülük már hétfőn, a krími referendum után életbe léptethetnek. Az első intézkedések között lehet az ukrajnai helyzetért felelősnek tartott orosz politikusok uniós beutazásának tilalma és vagyonuk befagyasztása. Újra szankciókkal fenyegetőzött Barack Obama amerikai elnök is. Oroszországnak sokba fog kerülni, ha nem változtat Ukrajna-politikáján – mondta, miután Washingtonban Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnökkel tárgyalt.
Moszkva viszont a jelek szerint nem készül visszalépni. Újabb, 8500 katonát megmozgató hadgyakorlatot kezdett az ukrán határ közelében, Alekszej Lihacsov gazdasági miniszterhelyettes közölte, hogy a nyugati szankciókra „szimmetrikus” intézkedésekkel reagálnak, Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes pedig a fő orosz iparvállalatok vezetőivel tanácskozta meg, milyen választ adhatnak a nyugati lépésekre.