A Krím bekebelezése után a feszültség Oroszország nyugati határain is érezhető lett. Varsói kérésre már amerikai F-16-os repülőgépek járőröznek a lengyel légtérben, Nagy-Britannia Eurofightereket küld Litvániába. Joe Biden amerikai alelnök azt javasolta, tartsanak közös hadgyakorlatokat a NATO-tag balti államokban, hogy ezzel válaszoljanak az oroszok „földrablására”. Egymás után tesznek aggódó nyilatkozatokat a balti államok vezetői is.
A lettországi Daugavpils lakóinak az 51 százaléka orosz. A Baltikumban egyre nő a nyugtalanság a Krím annektálása miatt Ints Kalnins / Reuters |
A feszültség egyik oka a három balti államban élő orosz kisebbség. Az elmúlt húsz évben többször okozott problémát az ott élő oroszok státusza, különösen az, hogy Észtország és Lettország szigorú feltételekhez kötötte az állampolgárság megadását. Pár éve Észtországban tüntetéssorozatot váltott ki, hogy a hatóságok a főváros, Tallinn központjából egy távolabbi temetőbe szállítottak át egy második világháborús emlékművet.
Alekszandr Grusko, Oroszország NATO-nagykövete hétfőn azt nyilatkozta az Interfaxnak, hogy az észak-atlanti szövetség harci repülőgépek kiküldése helyett rendezze az állampolgárság nélküliek helyzetét. „Huszonhárom éve 640 ezer ember hontalan csupán azért, mert oroszul beszélnek. Inkább az ő problémáikkal kellene foglalkozni ahelyett, hogy amerikai vadászgépeket küldenek a balti térségbe" – mondta.