Az Európai Unió történetének legnagyobb krízise számos európai vezetőből csalogatta elő a költőt a 21. Európa Fórumon: az alsó-ausztriai Wachau-völgyben egyebek között viharba került repülőgéphez, sokemeletes lakóházhoz és futballcsapathoz hasonlították a migrációs válsággal és az euroszkeptikus erőkkel küzdő kontinenst.
– Mi európaiak az öltözőben ülünk és egymást sértegetve arról vitatkozunk, hogy milyen mezt vegyünk fel, míg az ellenfél szorgalmasan készül a meccsre. Ha nincs szerencsénk, annyi gólt kapunk, hogy sosem fordítjuk meg az állást – jellemezte a helyzetet Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési ügyekért felelős biztosa a hétvégi fórumon, amely az „Európa: Egységes, ha jó az idő, megosztott, ha válság van” címet kapta.
Az osztrák politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a migráció még sokáig „velünk lesz”, hiszen számos országból indulhatnak útnak Európa felé: Algériában az olajárcsökkenés okozta gazdasági válság idézhet elő migrációs hullámot, Jordániában a vízhiány, Egyiptomban pedig a tengerszint növekedése tüntetheti el sokak otthonát. – A migráció fogja uralni az évszázad első felét, ha nem az egészet – mondta Hahn, aki szerint Európának épp ezért sürgősen megoldási javaslatokkal kell előállnia.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszternek a közelmúltban akadt is egy vitatott ötlete, amit a hétvégén megerősített: az – emberjogi szempontból sokat kritizált – ausztrál modellnek megfelelően egy szigeten, például Lampedusán vagy Leszboszon kellene elbírálni a menekültek kérelmét, mielőtt elérnék a kontinenst. – Nem vagyunk jobbak, mint az ausztrálok, csak képmutatóbbak, hiszen alig rendelkezünk legális migrációs útvonallal – mondta a 29 éves néppárti politikus, akit Paul Lendvai, a német nyelvterület egyik legnevesebb külpolitikai újságírója, az esemény házigazdája és moderátora úgy mutatott be, mint a „legfantáziadúsabb külügyminisztert”.