A szabályok értelmében minden konzervatív honatyának joga van megmérettetni magát, a jelölés nincs meghatározott számú támogatóhoz kötve. Az első menetben a párt 330 képviselője addig szavaz a kandidátusokra, egyenként kiejtve a legkevesebb támogatást kapottakat, ameddig el nem jutnak az utolsó kettőig.
|
Cameron pénteken jelentette be, hogy le fog mondani Stefan Wermuth / Reuters |
E két nevet terjesztik azután a Konzervatív Párt 150 ezres tagsága elé postai szavazásra. Csak azok vehetnek részt a voksolásban, akik legalább három hónapja csatlakoztak a párthoz. Így kerülhető el annak a bizarr helyzetnek a megismétlődése, ahogy 2015 nyarán a Munkáspártot elárasztó új, a centrumtól balra elhelyezkedő tagság nyomta be a hatalomba Jeremy Corbynt.
Vasárnapi sajtóértesülések szerint a Konzervatív Párt elfogadhat egy olyan új szabályt, melynek értelmében a végső két jelölt közül az egyiknek nőnek kell lennie. Ez a személy aligha lehet más, mint Theresa May belügyminiszter. A tapasztalt 59 éves politikus okosan kampányolt a referendum során: EU-pártiként nem árulta el Cameront, és sikeresen kerülte ki a reflektorfényt.
|
Most Corbyn körül kezd fogyni a levegő Neil Hall / Reuters |
A vasárnapi brit lapok, köztük a konzervatív The Sunday Times és a liberális The Observer is biztosra veszik a Vote Leave tábor áttörésében kulcsszerepet vállalt Boris Johnson, a bukmékerek favoritjának indulását. A politikus májusban befejeződött londoni főpolgármestersége idején még nem látszott Európa-ellenesnek. A Kilépők másik legismertebb arca, Michael Gove igazságügy-miniszter az EU-val folytatandó tárgyalások vezetésére mutat érdeklődést, és kész Johnson támogatására. A korábbi felszentelt utódnak, George Osborne pénzügyminiszternek nem tett jót a népszavazási korteskedés. Theresa May mellett Nicky Morgan oktatási, Liam Fox volt védelmi és Stephen Crabb munkaügyi miniszter – egy nem tipikus, munkáspárti gyökerekkel rendelkező tory – állíthatja meg Johnsont.
A Munkáspárt öngyilkos akcióba kezdett.
Margaret Hodge pénteki bizalmatlansági indítványa után vasárnapra virradóra Corbyn egy telefonbeszélgetés során kitette az árnyékkormányból Hilary Bennt, miután a The Observerből megtudta, hogy puccsot fontolgat ellene. A befolyásos külügyi szóvivő a Labour nagy részének meggyőződését képviseli, hogy Corbyn lagymatag kampánya meghatározó volt a népszavazás kimenetelében, amely ellentétes a párt érdekeivel.
Benn kiakolbólítását követően lavina indult el az árnyékkabinet soraiban.
Heidi Alexander egészségügyi szóvivő után egymást követték a lemondások – eddig tíz (!) –, egyértelműsítve, hogy Corbyn legszorosabb munkatársai alkalmatlannak tartják a vezetésre és egy esetleges előrehozott parlamenti választás megnyerésére.