Látszólag jelentéktelen, valójában a Föld jövőjét meghatározó tételről kezdődik ma egyezkedés a párizsi ENSZ-klímacsúcson: a részt vevő államok által eddig felajánlott kibocsátáscsökkentés 2,7 fokos fölmelegedést valószínűsít, a túléléshez viszont 2 fok alatt kellene tartani a globális átlaghőmérséklet-növekedés mértékét. A valódi vita ugyanakkor a pénzről szól.
A legutóbbi, 2009-es nagy nemzetközi klímakonferencia óta készül a világ arra, hogy előbb-utóbb meg kell állapodni egy olyan egyezményről, amelynek segítségével sikerül még a vízválasztónak tekintett 2 fokos küszöb elérése előtt megfékezni a felmelegedés folyamatát.
Párizsban a merényletek miatt gyülekezési tilalom van, ezért kihelyezett cipőkkel demonstráltak a környezetvédők Eric Gaillard / Reuters |
A sokat emlegetett határt az IPCC, az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi és tudományos testülete szabta meg, és nem valamilyen teoretikus limitről van szó, hanem arról a szintről, ami fölött a hőmérséklet-növekedés nagy valószínűséggel visszafordíthatatlanná válik (például azért, mert az állandóan fagyos szibériai és észak-amerikai területek felolvadásával irdatlan mennyiségű metán – a szén-dioxidnál hússzor ártalmasabb üvegházhatású gáz – kerül a levegőbe). Újdonság, hogy ezúttal az egyes kormányok önkéntes felajánlásaiból próbálják meg összelegózni az üvegházgáz-kibocsátáscsökkentés kritikus tömegét. Az eddigi ajánlatokból (ha a vállalások meg is valósulnának) az ENSZ számításai szerint 2,7 fokos melegedés jönne ki – a 0,7 fokos túllépés nem tűnik túl soknak, de egyrészt már a 2 fokos határ is eléggé necces (a biztos eredményhez inkább 1,5 fokos korlát kellene), másrészt az ipari forradalom kezdetétől máig nem egészen 1 fokkal nőtt a Föld hőmérséklete, és ennek fényében a további 1,7 fokos emelkedés mégiscsak aggasztó.