„A görög kormány meglátja, hogy meddig mennek el a hitelezők, és lemondanak-e az ésszerűtlen, embertelen és gyarmatosító javaslataikról” – közölte Dimitrisz Sztratulisz miniszterhelyettes. Ezzel egyértelművé tette, hogy Athén nyomásgyakorlásnak szánta a döntést: elhalasztja a pénteken esedékes törlesztőrészlet (300 millió euró) átutalását az IMF-nek, és csak a hónap végén, egyben fizeti ki a júniusi összegeket (1,5 milliárd eurót). Bár a szabályok ezt megengedik, eddig csupán Zambia élt ezzel a lehetőséggel az 1980-as években.
Mind feszültebbé válik Görögország és az EU–IMF-páros kapcsolata. Alekszisz Ciprasz kormányfő szerda este Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel vacsorázott, és a találkozónak mindenki örvendezett, csakhogy a Brüsszelből Athénba hazavitt reformötletek nem nyerték el a baloldali Sziriza párt tetszését. „A görög kormány nem tudja elfogadni az új javaslatokat” – hűtötte le a kedélyeket pénteken Jorgosz Sztatakisz gazdasági miniszter. A hiteltörlesztés halasztása váratlanul érte az IMF-et: Christine Lagarde vezérigazgató még a bejelentés előtt néhány órával is biztosra vette, hogy Athén betartja a pénteki határidőt.
Ételosztásra váró athéniak Yannis Behrakis / Reuters |
„Kemény intézkedéseket akarnak ránk erőltetni a hitelezők. Ha nem mondanak le a zsarolásról, a kormánynak más megoldásokat kell keresnie, például választások kiírását” – emelte a tétet Dimitrisz Sztratulisz. Ő azokat a keményvonalas politikusokat képviseli a Sziriza-kormányban, akik semmilyen engedményre nem hajlandók az EU–IMF-párossal folytatott tárgyalásokon. Alekszisz Ciprasz ezt a balszárnyat igyekezett meggyőzni, amikor péntek délután felszólalt az athéni parlamentben.