A húsvéthoz hasonló, kiugró volt a vásárlóroham a nyár elején a statisztikai hivatal becslései szerint. Egyedül a könyvekből fogyott kevesebb. Majdnem minden termékkörben nőtt a forgalom, de a kiskereskedők szerint a július és az augusztus visszafogottabb lehet.
Szezonális rekordnak is beillő kiskereskedelmi adatot közölt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön: bár a nyár első hónapja jellemzően nem számít kiemelt időszaknak a kiskereskedelemben, ám a KSH szerint az idén júniusban tavalyhoz képest igen jelentős mértékben, 7,2 százalékkal bővült a belső fogyasztás. Így a hazai üzletek és webshopok összesen 772 milliárd forintnyi árut adtak el, szemben a májusi 745 és a tavaly júniusi 728 milliárd forintos forgalommal. Az egyik nagy láncnál név nélkül annyit megtudtunk, hogy a növekedés nem lesz tartós, júliusban és augusztusban már visszazökkent az élet a „normál” kerékvágásba, a nyár második felére már jóval visszafogottabb, 1–2 százalék közötti piacnövekedést mértek.
Elhalasztott vásárlások pörgették fel a nyár elejét Teknős Miklós |
A piacon egyelőre találgatják, hogy mi lehet a szembetűnően erős nyár eleji forgalom oka. A magyar fogyasztás most kezd visszatalálni a 2008 előtti időszak szintjéhez, így az alacsony korábbi bázis is indokolhatja a jelentős fogyasztásnövekedést, ám a kereskedők szerint nem csak a bázishatás miatt impozáns a növekedési adat, a június szokatlanul erős lett.