A Miniszterelnökségnek nincs energiapolitikai koncepciója, arról pedig egyelőre nem lehet vitatkozni, ami nincs – reagált lapunk tudósítójának a csütörtöki Kormányinfón a tárcavezető.
Arról kértük ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter véleményét, hogy információink szerint az energiapolitikáért továbbra is felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), illetve a hozzá tartozó cégek – például MVM, Mol – a Miniszterelnökség energiapiaci elveivel részben ellentétes tervet tettek Orbán Viktor asztalára, és a miniszterelnök ezt legalábbis megfontolásra érdemesnek tartja. E szerint például a tavaly ismertetett kormánytervekkel szemben ne a Miniszterelnökséghez tartozó Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tulajdonolta ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató vásárolja meg az Elmű-Émász hálózati cégeinek 49 százalékát, mert azoknak a központi hálózatot amúgy is működtető állami MVM-nél a helyük. A korábbi tervekben szereplő január 1-jén állítólag emiatt se jött létre a lakossági áramszolgáltatást is magába foglaló ügylet.
Terv, ami nincs Illyés Tibor / MTI |
Hosszú válaszában a kancelláriaminiszter rögzítette: a miniszterelnöktől az olcsó áram és gáz feltételeinek megteremtésére kapott megbízást. Ennek jegyében minél több energiacég megvásárlásán „mesterkednek". Arról azonban szerinte nem lehet vitatkozni, ami még nincs a birtokukban. Mandátuma a paksi bővítés ügyében is az első kapavágásig szól. Az „eszközvitát" miniszterelnöki mérlegeléstől függően ezután javasolja lefolytatni.