Bonyolult képlet a hazai gazdasági-politikai térképen, egy öntörvényű self-made man, aki nem a 2010-es kormányváltás után gazdagodott meg hirtelen, hanem fokozatosan, az OTP-ből indulva, és akiről akkoriban azt tartották, hogy a kormányos Csányi, de ő adja a lendületet – írja Spéder Zoltánról a mai Magyar Narancs.
A portré egyik érdekessége, hogy az a Magyar Narancsban jelent meg, és Spéder közreműködésével, noha az 52 éves bankvezér – aki az Index meghatározó tulajdonosa is – nem szokott üzleti ügyeiről, különösen nem volt főnökéről, Csányi Sándorról és a politikai kapcsolatairól beszélni. Róla sem szoktak mások, a Narancsnak is csak névtelenségbe burkolózva nyilatkoztak volt és jelenlegi kollégái, ismerői. Talán nem véletlenül, hiszen akiről szó van, „nagy munkabírású, kiváló szakember, ugyanakkor nehéz fickó, igazi domináns típus, akit ha felbőszítenek, – vagy ha ő bőszíti fel önmagát – akkor jobb fedezékbe vonulni" – tartják róla.
Spéder Zoltán portréját nem könnyű megrajzolni, és nem is lehet röviden – utóbbira nem is vállalkozott a Narancs, már a cikk első része is több mint ötoldalas, részletes anyag. Mint kiderül, a Spéder-sztori a 80-as években megalapozódott, és nem az iskola mellett hó- és szénlapátolást is vállaló diák kimagasló matematikai tudása, hanem a katonaság alatt szerzett ismeretségek (katonatársa volt Németh Zsolt), majd a közgázos évek alatt született barátságok révén. A Rajk László Szakkollégium és a Bibó-kollégium a rendszerváltás utáni gazdasági-politikai elit bölcsője lett, innen indult Spéder mellett Szarvas Ferenc (az Államadósság Kezelő Központ volt vezérigazgatója), Kósa Lajos, Hernádi Zsolt és Lantos Csaba pályája is. Róluk így emlékezik vissza egykori kollégista társuk: „Nem agyaltak azon, hogyan lehetne a rendszert megjavítani, tudták, úgy rossz, ahogy van."
Az egykori kollégisták többségéből azonban nem politikus lett, hanem – mint korszerű gazdasági tudással felszerelt fiatal – a szakmai és anyagi dobbantás mellett döntöttek, sikerrel. Spéderről is gyorsan kiderült, hogy nem politikus alkat, Orbán Viktor mégis kedvelte, és kezdettől adott a véleményére. A Pénzügykutató Zrt-től induló Spéder hamar az OTP-nél kötött ki, aminek mindössze 31 évesen alelnöke, 32 évesen vezérigazgató-helyettese lett.