A jegybank adatai szerint óriási mértéket ölt a készpénzhasználat. A növekedés főként a tranzakciós illetéknek és a korrupció emelkedésének köszönhető. A készpénzforgalom drága, átláthatatlan, és inkább visszaszorítandó lenne.
A forgalomban lévő készpénz mennyisége az utóbbi időben szédítő tempóban növekszik: 2015 decemberében 4356,9 milliárd forintot ért el, ami roppant komoly, több mint 15 százalékos gyarapodás az egy évvel korábbi 3784,7 milliárdhoz képest.
Korábban ennél nagyobb mértékű fejlődést csak két alkalommal lehetett látni, 2013-ban és 2014-ben. Vagyis a forgalomban lévő készpénz mennyisége 2013-tól kezdett el rendkívül látványos mértékben növekedni. Ez az időszak éppen a tranzakciós adó és a havi szinten 150 ezer forintig ingyenes készpénzfelvétel bevezetésével esik egy időbe. Az utóbbi három évben a bővülés csaknem elérte a 60 százalékot, míg 2009–2012-ben alig haladta meg a 20 százalékot.
Hasitasi nem kér kódot, de sokkal drágább Lang Róbert |
Az MNB lapunkkal közölte: a forgalomban lévő készpénzállomány növekedésében számos tényező szerepet játszhatott. Az infláció mérséklődése, majd alacsony szintje érdemben csökkentette a készpénztartás költségét. A tartósan mérsékelt hozamkörnyezet alacsony szinten tartotta a banki betétek kamatait is, vagyis nem érte meg különösebben betétben fialtatni a pénzt. Továbbá az elmúlt években számottevő dinamikát mutató lakossági fogyasztás és kiskereskedelmi forgalom is a készpénzállomány növekedéséhez járulhatott hozzá.