A tavalyi GDP növekedést 2,9 százalékra, míg az ideit 2,3 százalékra teszi a Pénzügykutató Zrt., s bár a tendencia nem éppen kedvező, ám a főbb számok alapján egészséges gazdaságot tud felmutatni Magyarország – magyarázta a társaság idei évre szóló előrejelzését Várhegyi Éva, a társaság tudományos tanácsadója. A nyers számok a jelenlegi világgazdasági környezetben egyébként igencsak tisztes teljesítménynek mondható.
Ha a számok mögé nézünk, akkor viszont szinte minden maghatározó mutató mögött kedvezőtlen folyamatok húzódnak meg. Így az adatok ellenére összességében roppant borúlátó a magyar gazdaság teljesítményét illetően a szervezet. Egyértelmű álláspontja a Pénzügykutatónak, hogy a gazdaság növekedései üteme az idén számottevő mértékben lassul. A bővülés az elmúlt évben főként az élénkülő fogyasztásnak és a tetemes exporttöbbletnek volt köszönhető. Idén is ezt jelzi előre a Pénzügykutató, ám a beruházások üteme olyannyira visszaesik, hogy a tavalyihoz képest már 3 százalékos zsugorodást vetítenek előre, s lényegében ezt a változást teszi „felelőssé" a Pénzügykutató a GDP növekedés ütemének markáns mérséklődéséért.
Ez azért is rendkívül szomorú, mert már 2015 sem mutatott túl szépen, miután a csupán 0,6 százalékos előrelépés történt. Ráadásul egyetlen termelő ágazatban sem mértek bővülést. A gond az is - véli Várhegyi Éva -, hogy a vállalati szektor sem nagyon hajt végre megfelelő arányú beruházást – ellenben a megtakarításait jelentősen növelte –, ám még a magánszektor fejlesztéseit a Magyar Nemzeti Bank kedvezményes növekedési hitelprogramja sem tudta érdemben fellendíteni, és ez az új hitelösztönző programjaitól sem várható.