galéria megtekintése

A pénz javát az állam fogja elkölteni

Az írás a Népszabadság
2015. 02. 17. számában
jelent meg.


F. Szabó Emese
Népszabadság

A tízből hat operatív program kapott eddig zöld jelzést az Európai Bizottságtól. A felhasználható források 60 százalékának a gazdaságfejlesztést kell szolgálnia 2014–2020 között, ám ez messze nem jelenti azt, hogy ennek megfelelő mennyiségű pénzt költhetnek majd a cégek. A vállalkozások vissza nem térítendő támogatásban csak akkor bízhatnak, ha állami vagy önkormányzati projektben vesznek részt.

Elstartoltak a 2014–2020-as uniós támogatási időszak programjai. Az Európai Bizottság a decemberi első fecske után az idén öt operatív programot hagyott jóvá, ezzel 18,2 milliárd euró – több mint 5600 milliárd forint – hivatalosan is hazánk rendelkezésére áll. Ehhez mintegy 800 milliárd forintot a magyar államnak kell majd önerőként hozzátennie. A csomagból 8,8 milliárd eurós összegével a gazdaságfejlesztési és innovációs program a legnagyobb. Emellett zöld utat kapott a terület- és településfejlesztés, az integrált közlekedésfejlesztés, a környezeti és energiahatékonysági program, illetve a központi régióra szakosított versenyképes Közép-Magyarország program is.

A rendőrségi flottafrissítés finanszírozásába is beszállt az Európai Unió
A rendőrségi flottafrissítés finanszírozásába is beszállt az Európai Unió
Veres Viktor / Népszabadság

Az új ciklus több szempontból is más lesz, mint az előző. Az unió az előző hét évben a felzárkóztatást tűzte zászlajára, most pedig a fenntarthatóságot és az innovációt. Ez persze csak a szöveg, az egyes panelek mögé azért elég szabadon lehet majd konkrét pályázatokat besorolni. Ezen belül is lesznek azonban jelentős változások. A kormány azzal reklámozza az új hétéves ciklust, hogy a források 60 százaléka a kkv-kat célozza meg (a korábbi 20 százalék helyett), ám ez nem jelenti azt, hogy ők is fogják a pénzt elkölteni, sőt.

 

A gazdaságfejlesztési és innovációs program szerint cél az információs és kommunikációs technológiák, a fenntartható turizmus fejlesztése, minőségi munkahelyek teremtése, az energiahatékonyság javítása főleg a lakosság körében.

Vagyis a pénz javát részben vagy egészben az állam fogja elkölteni.

Ennél is fontosabb, hogy az új ciklusban nem oszt ajándék pénzt az állam. A vállalkozások vissza nem térítendő támogatást csak úgy kaphatnak, ha a projektjük valamilyen állami, esetleg önkormányzati együttműködés keretében valósul meg. Más esetben jönnek az egyéb pénzügyi eszközök, vagyis a támogatás hitel, garancia vagy egyéb likviditást könnyítő megoldás képében érkezhet, ráadásul nem is mindenre. Az innovációban például a piacképes termékek fejlesztéséhez lehet majd ilyen támogatást kérni. A lényeg, hogy ezt a támogatást vissza kell fizetni.

Hasonló a helyzet valamennyi operatív programmal, amelyeknél egyáltalán a magánszféra közvetlenül is pályázhat. Közvetve persze jól járhatnak a vállalkozások, hiszen több mint tízezer cég kaphat ilyen támogatást, háromezer kutatói állás jön létre, a bővülő internetpenetráció és sávszélesség pedig nyilvánvalóan javít a vállalkozások helyzetén. Összességében elmondható, hogy a kkv-k érdekét is szolgálja a szakmunkás- és diplomásképzés fejlesztése, a 140 kilométer autópálya megépítése, a városrehabilitáció vagy akár a környezetvédelmi beruházások, megújulóenergia-fejlesztések.

Ugyanakkor nem biztos, hogy a legjobban az világítja meg a következő hét év támogatási politikáját, hogy mit kapnak a kisvállalkozások. Főleg annak fényében, hogy a prioritások között egyetlen olyan elem szerepel, amely valóban a kkv-khoz köthető: az agrárium és a halászat fejlesztése. Az uniós politika nem a cégméret mentén közelíti meg a támogatást, hanem a közösségi célkitűzés a mérvadó, s ez most a fenntarthatóság. Az unió a fenntarthatóság körébe sorolta a minőségi munkaerő megteremtését, a képzések, a munkahelyteremtés támogatását is. Ennek apropóján érdemes visszaidézni az unió megjegyzéseit a magyarországi tervekkel kapcsolatban. Az elképzelések szerint 300 ezer munkanélküli részesülhet a munkahely-teremtési támogatásokban, s 450 ezren vesznek részt képzésben, ami javítja majd a foglalkoztathatóságot.

Négy kérdőjel

Egy operatív programot már tavaly jóváhagyott a bizottság: 97 millió euró jut a rászorulóknak.

Az emberi erőforrás fejlesztését célzó program még nem kapott zöld jelzést, a közigazgatás-fejlesztési programmal kapcsolatban pedig újabb egyeztetési folyamat indul Magyarország és a bizottság szakértői között; ez március közepén zárulhat le. A vidékfejlesztési program véglegesítése folyamatban van – mondta Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség államtitkára egy hétfői eseményen.

Az unió tavaly nyáron azt a megjegyzést fűzte a kormány ezen terveihez, hogy vizsgálja meg, mennyire nyújt hatékony segítséget a közmunkaprogram a résztvevőknek a későbbi elhelyezkedéshez, illetve vizsgálja meg az álláskeresési járadék jogosultsági ideje meghosszabbításának lehetőségét, és kapcsolja azt össze aktivizálási intézkedésekkel. Az unió a szakképzési és a felsőoktatási reform kidolgozását is javasolta, a könnyebb munkavállalás és a diplomások számának növelése érdekében.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.