Szorult helyzetükből próbálnak előremenekülni a Matolcsy György vezette jegybank alapítványai. Hogy sikerül-e olcsón megúszniuk, az szinte csak a Közbeszerzési Döntőbizottságon múlik.
Ismét nagyot húzhatott a hat, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által 260 milliárd forinttal kistafírozott alapítvány. Másodszor is saját maguk ellen kértek eljárást a közbeszerzési hatóságnál. Eddig csak az első próbálkozás volt ismert, akkor, május közepén azt kérdezték a döntőbizottságtól, hogy a közbeszerzési törvény hatálya alá tartoznak-e. A döntőbizottság szerdán határozott: vonatkozik az alapítványokra a közbeszerzési törvény, eddig viszont nem így bonyolították a beszerzéseiket, ezért büntetést szabott ki rájuk a hatóság. Olcsón megúszták, jogi személyekként 200 ezer forinttal. Az indoklás szerint azért kaptak csak csekély bírságot, mert saját maguk kezdeményezték a hatósági eljárást.
Május vége felé újfent megjátszották az eljárási trükköt, ám már nem általánosságban, voltaképpen jogértelmezést kérve, hanem konkrét szerződéseikre vonatkoztatva – tudta meg a Népszabadság Nagy Gabriellától. A Transparency International közbeszerzési ügyekért felelős szakértőjének információi szerint legalább háromtucatnyi eljárást indíttattak maguk ellen – ráadásul kilencet csak a tegnapi nap folyamán – azok az alapítványok, amelyek egyébként sok milliárd forintot költöttek el közbeszerzés nélkül. A 444.hu becslése szerint akár a 20 milliárd forintot is elérhette a pénzosztás, amellyel szép summákhoz juttatták többek között Matolcsy rokonságát, illetve azok érdekeltségeit is.
A proaktivitásnak a magyarázata pofonegyszerű: így úszhatják meg az alapítványok a legkisebb retorzióval az ügyet. Ha hivatalból, például a közbeszerzési hatóság indítana eljárást az egyes, a közbeszerzést szabálytalanul mellőző szerződések ügyében, akkor öt évig is visszanyúlhatnának, sokkal több szerződést vehetnének górcső alá, ráadásul szabálytalanság esetén akár 15 százalékos bírságot is megállapíthatna a hatóság. A saját maguk ellen indított eljárás esetén azonban csak az elmúlt egy év szerződéseit vizsgálhatja a hatóság, és a büntetés maximuma csak a szerződés értékének 10 százaléka lehet.
Eddig nyeregben érezhették magukat a jegybanki alapítványok, de most két porszem is került a gépezetbe.