A devizahitelesek döntő többségének nem lesz választási lehetősége, a kölcsönét jövőre mindenképp forintra váltják. Maradni valószínűleg amúgy sem lenne értelme, mert a kormány és a jegybank eddigi politikája alapján a forint további gyengülésére lehet számítani.
A devizahitelesek szabadon dönthetnek arról, hogy megtartják a kölcsönüket, vagy részt vesznek a forintosításban – mondta még vasárnap az MTI-nek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Hétfőre kiderült: az adósok pont annyira dönthetnek majd szabadon, mint négy évvel ezelőtt a magánnyugdíjpénztárak tagjai. A kormány akkor az állami nyugdíjjogosultság megvonásával fenyegette a maradásban gondolkodókat (ebből később visszakozott). Akik ennek ellenére kitartottak a kasszájuk mellett, öt hetet kaptak arra, hogy szándékukat írásban jelezzék. A kabinet elérte célját: a hárommillió magán-nyugdíjpénztári tagból 2010. december 22. és 2011. január 31. között alig százezren nyilatkoztak a maradásról.
Váltás. Kacsából valóság lett a piaci árfolyam Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A kormány a mintegy 460 ezer potenciálisan érintett devizahitelesnek (egyelőre nem tudni, mi lesz a hitelét 90 napja nem törlesztő mintegy százezer adóssal és azzal a 185 ezer devizahitelessel, aki belépett az árfolyamgátba) most még ennyi időt sem ad: a bankokkal kötött megállapodás értelmében az adósoknak a forintosításról szóló – a tervek szerint pénteken a parlament elé kerülő – törvény hatálybalépésétől számítva 30 napjuk lesz arra, hogy írásban nyilatkozzanak a bankjuknál, ha nem kérnek a forintosításból, és továbbra is devizahitelként akarják törleszteni az adósságukat. Azok hitelét, akik nem nyilatkoznak, a bankok automatikusan forinthitellé alakítják át.