A magyar nyugdíjrendszer egy öreg ház elaggott vízvezetékrendszeréhez hasonló: a tizediken már alig csorog a víz az alacsony nyomás miatt. Folyamatosak a szivárgások, a csöveket ezért jobb híján kenderkóccal, innovációként teflonszalaggal tekerik be. Az egészet teljesen ki kéne cserélni, ám akkor egy időre víz nélkül maradna a ház.
Kegyelmi állapot, hogy a magyar nyugdíjrendszer nagyjából egyensúlyban van. Ebben a szakértők java egyetért. Hogy az összeomlás mikor jön el, azon már komoly viták vannak közöttük: a kormány szerint 2050-ig nem kell izgulni, mások szerint inkább húsz évünk van az összeomlásig, de legborúlátóbb számítások alapján akár tíz év múlva fenntarthatatlanná válhat a nyugdíjrendszer. A korhatár emelése így kézenfekvő. Ez az eszköz ráadásul duplán tehermentesíti a rendszert: több lesz általa a járulékfizető, és kevesebb a nyugdíjas, vagyis nagyobb bevétel mellett alacsonyabb a kiadás. A másik módszer, a járulék emelése hosszú évek óta nem alternatíva. A járulékteher jelenleg is magas: száz forint bruttó bér után mindösszesen 42 forint járulékot és nyugdíj- és egészségkasszát gyarapító adót fizet be közösen a munkáltató és a munkavállaló.
Egyre magasabb kor fölött garantált csak a pihenés Szabó Miklós / Népszabadság |
Azonban a korhatár emelésével is csínján kell bánni. Az érvényben lévő törvény a 65 éves korhatár fokozatos elérését írja elő, ám ennek az emelési ciklusnak a befejezése is jelentős gondokat fog okozni. Amíg az ember egészséges és viszonylag fiatal, könnyen mondhatja: sokáig élünk, hát dolgozzunk sokáig. Ám az is hosszú szolgálati időre van kényszerítve, aki az évek múltával egyre kevésbé képes erre. Nincs ugyanis enyhítés, akkor is dolgozni kell 65 éves korig, ha a munkavállaló már nem bírja.