Ha a kormány számaival és a piaci árprognózisokkal számolunk, nincs esély arra, hogy Paks II megtérülő beruházás legyen – derül ki egy tegnap bemutatott nemzetközi tanulmányból. A Candole Partners vizsgálata azt is kimutatta, hogy a bővítés a veszteségfelhalmozáson túl más hátrányokat is okoz: kiszorítja a zöldenergiát, és lehetetlenné teszi egy egészséges energiaszerkezet kialakítását.
Akár az évi 280 milliárd forintot is elérheti a paksi termelői árak és a piaci áramár különbsége, az eltérés pedig a magyar költségvetés deficitjeként, veszteségfinanszírozási kötelezettségként jelentkezik – állítja a Candole Partners tanulmánya, amely a Greenpeace megrendelésére készült a tervezett beruházás nemzetgazdasági hatásairól. A prágai és bukaresti központú, elsősorban a térség államaira koncentráló befektetési tanácsadó és elemzőcég a Rothschild & Cie tavaly novemberi tanulmányában szereplő (vagyis az Orbán-kormány hivatalos álláspontjának tekinthető) adatokat és számításokat vette alapul, összevetve azokat a független forrásból származó áramárprognózisokkal.
A kalkuláció azzal az eredménnyel zárult, hogy Paks II csak akkor térül meg, ha a költségek a optimálisan alakulnak, az áramárak viszont a Rothschild-tanulmányban valószínűsített irreálisan magas tartományba (a jelenlegi piaci árak több mint duplájára) nőnek. Amennyiben ez a drasztikus áremelkedés nem következik be – vagyis maradunk a piaci szereplők, többek között a magyar állami MVM által valószínűsített ártrendeknél –, akkor a paksi bővítés az új reaktorok teljes életciklusa alatt veszteséget termel majd, és a deficit elérheti akár az évi 280 milliárd forintot is.
A Candole a Nemzetközi Energia Ügynökség World Energy Outlook 2015 című kiadványának árelőrejelzését használta (ez számít ugyanis az aktuális iparági sztenderdnek), kiegészítve a francia állami számvevőszék által alkalmazott referenciaértékekkel (a francia számok azért relevánsak, mert az atomenergia részaránya egyedül ott közelíti meg azt az értéket, amekkora Magyarországon lesz, ha a régi és az új paksi blokkok párhuzamosan működnek).