MNB-alapítványok: Lehet, hogy nem ismerhetjük meg, mi van a jelentésben
Lassan három hete, hogy a jegybank felügyelőbizottsága (fb) tárgyalt arról a jelentésről, ami a 260 milliárd forinttal kitömött alapítványok létrehozásával foglalkozik. El is fogadták, azt azonban még mindig nem lehet tudni, megismerhetjük-e a dokumentumot.
Az fb-ülés után nem sokkal beszéltünk Madarász Lászlóval, a jelentés előterjesztőjével, aki egy-két hetet jósolt arra, amíg összefésülik az anyagot, a hozzászólásokat és a különvéleményeket. Ezért újra érdeklődtünk, az fb – Fidesz által jelölt – elnöke, Papcsák Ferenc pedig azt üzente lapunknak, hogy a június 17-i ülésen „az a döntés született, hogy – figyelemmel a vizsgálatban érintett szakértők és a jegybank jogi munkatársai között folyó további egyeztetésekre – a jelentés az egyeztetések lezárásáig nem nyilvános. Amint a tárgyalások befejeződnek, egy különhatározat keretén belül az fb ismét dönt a nyilvánosságra hozatal kérdésében." Madarász sem tudott bővebb információval szolgálni most, ő is az elhúzódó, jogi jellegű – talán ezen a héten újabb fordulóval bővülő – egyeztetésre tett utalást, tudomása szerint azonban még ebben a hónapban újabb ülése lehet az fb-nek, amelyen határozhatnak arról, közzéteszik-e a jelentést.
|
Egyelőre nem derül ki, törvényes volt-e az alapítványok létrehozása. Fotó: Hajnal András |
Nyikos László, a felügyelőbizottság egyetlen ellenzéki – jobbikos – tagja lapunktól szerzett tudomást arról, hogy esetleg még júliusban lesz a testületnek ülése. Erről őt egyelőre nem értesítette senki, pedig, mint mondta, lassan időszerű lenne a meghívó, ha valóban össze akarják trombitálni a tagokat.
Jelenleg tehát semmi sem garantálja azt, hogy a nyilvánosság elé tárják az elmúlt hetekben nyilvánosságra került információk miatt sokak érdeklődésére számot tartó jelentést. Ilyen érdekes részlet például, hogy az alapítványi pénzekből bőven jutott Matolcsy György jegybankelnök rokonságának üzleti köreihez, vagy hogy a közbeszerzési döntőbizottság bírságokat rótt ki a szabálytalan alapítványi szerződések miatt.
Nyikos László mindenesetre bízik abban, hogy az fb közzéteszi a megtárgyalt anyagot – ahogy az MNB Értéktár programjával foglalkozó dokumentum is nyilvánosságra került –, különösen pedig abban reménykedik, hogy az ő különvéleményét is megismerhetik az állampolgárok. Nyikos volt az egyetlen a hatfős testületben, aki nem szavazta meg a jelentést (tartózkodott), főként azért, mert nem értett egyet a szerinte egyoldalú, leszűkítő megközelítéssel, azzal, hogy kizárólag jogi szempontból történt ellenőrzés: vagyis azt vizsgálták, törvényes és szabályos volt-e az alapítványok létrehozása, azok pénzköltésébe azonban már nem mentek bele.
Nyikos László értetlenül szemléli, miért tart ilyen sokáig a jogi jellegű egyeztetés, hiszen az apparátus aligha nyúlhat bele az fb többsége által elfogadott jelentésbe. „Ha napvilágra kerül, alighanem csalódást fog okozni a dokumentum" – vetítette előre az ellenzéki fb-tag.
Újabb patinás ház a táblán
A Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány tulajdonába kerül 10,5 millió euróért a budapesti Ybl Vízház épülete, azaz az egykori Várkert Kaszinó – közölte szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványa. Az Ybl Miklós által tervezett, a világörökség részét képező ingatlan, ami csaknem tíz éve áll üresen, a tervek szerint tudományos konferenciák helyszíneként, kortárs képzőművészeti kiállító- és rendezvényközpontként újul meg. A különösen frekventált részen található épület erősen leromlott állapotú, a belső terek felújításra szorulnak. (MTI)