A képviselő több megválaszolatlan megkeresést követően 2014-ben indított pert a kommunikációs költségvetés iratainak kiadásáért. Az MNB ebben az ügyben is kitartóan ellenállt, itt is sikertelenül, de a jogerős ítélet csak idén született meg. Burányék az iratokat nemrég kapták meg.
A 2014 februárja és 2016 áprilisa közötti 178 számla mindegyikét az IMG állította ki az MNB számára. Ezen belül a legnagyobb tételek 2014-re tehetők: a nagy barátság utolsó évében még repkedtek a százmilliós, sőt milliárdos számlatételek. Ezek közül a legnagyobb, egymilliárdos egyedi összeg az IMG-n keresztül az akkor még Simon Zsolt és Yvonne Dederick (jelenleg már Andy Vajna) tulajdonában lévő TV2-nél köthetett ki. Emlékezetes: a TV2 tulajdonosváltásakor derült ki, hogy Simicska bizalmasának, Fonyó Károlynak opciós joga volt a TV2 egyik cégére. Ez alapján magának követelte a tévét, ami azonban végül Vajnáé lett.
A többi százmilliós – 2014 áprilisában összesen több mint egymilliárdos – tétel rendre az nhp aktuális havi médiakeretére vonatkozott, külön felsorolva a tévés, rádiós, plakát-, online és print megjelenéseket. Ám e médiumokat az akkor még a Századvég tulajdonában lévő Napi Gazdaságot, illetve a kedvezményezett online újságokat – például Origo, Portfolio, Napi.hu, Privátbankár, Vs.hu – leszámítva nem nevesítették. A nettó hatmilliárdos keretet az első évben szinte teljesen lemerítették.
A nevezetes „G-nap” után legalább két nullával lerövidült az IMG-számlák végösszege, 2016-ra pedig már szinte csak tíz- és százezres tételek maradtak.
Az idő előrehaladtával az MNB egyre tágabban értelmezte a hitelprogram-népszerűsítés kereteit.
|
Kormányzati és jegybanki óriásplakát közterületen Túry Gergely / HVG |
Így nettó mintegy kétmillió került az úgynevezett elnöki könyv bemutatásának médiatervére is. A legtöbb tétel pedig egyszerű álláshirdetés, melyek online elhelyezését szintén az IMG végezte – ez esetben úgymond „ingyen”. Burány Sándor kiemelte: az online-költések túlnyomórészt a CEMP-csoporthoz kerültek. A Vs.hu-t és az Origót ugyanakkor jelenleg már Szemerey Tamás érdekeltségébe sorolják: ő Matolcsy György unokatestvére. A pénz útja tehát ez esetben sem elsősorban az üzleti logikát követte. A szocialista képviselő ezen túlmenően furcsállotta, hogy a célcsoportba beletartoztak a 15 évesek, illetve hogy a metrón utazóknak osztott – amúgy a szintén Simicskához közel álló, Fonyó Károly tulajdonában lévő – Metropolban is jelentek meg hirdetések: e két kör Burány meglátása szerint csekély átfedést mutat a hitelprogram célcsoportját képező kis- és középvállalkozókkal. Az MNB tájékoztatása szerint például a hirdetések mintegy 20 ezer óriásplakáton jelentek meg. A képviselő szinte lehetetlennek tartja, hogy ennyi plakát különösebb feltűnés nélkül megjelent volna a hazai köztereken.
Lázár: Az elnök kitölti a ciklusát
Igen – így válaszolt röviden Lázár János tegnap a Kormányinfó sajtótájékoztatón arra, hogy Matolcsy György jegybankelnök kitölti-e a ciklusát. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ismét méltatta az MNB elnökét, annak monetáris politikáját. A Népszabadság kérdésére, hogy mit szól ahhoz: a hitelprogram népszerűsítésére 2014-ben hatmilliárd forintot kapott a Simicska Lajoshoz közeli Inter Media Group Kft., Lázár János nem adott konkrét választ. Azt mondta, hogy az MNB-s hitelprogram volt az egyik fő motorja Magyarország gazdasági növekedésének, „ez egy elvitathatatlan eredmény”. Másrészt, ha nem lett volna hitelprogram, nem lett volna hitelezés, mivel a magyar bankszektor szabotálta a hitelezést több, nekik nem tetsző kormányzati intézkedés miatt – állította a miniszter. (Cs. I.)