A kormány előbb veszteségessé tenné a diszkontokat és a hipermarketeket, majd a veszteségre hivatkozva becsukatná az áruházláncokat. Ez alól csak egy frissen alapított cég kapna felmentést, ám ilyenről a piacon még nem tudnak.
Kiszorításba fordult a kormány multiellenes harca: a hipermarketek – Tesco, Auchan, Spar –, illetve a diszkontok – Lidl, Aldi, Penny Market – immáron a megszűnéssel kell hogy szembenézzenek a Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által kedden benyújtott törvényjavaslat nyomán. A másik lehetőség, hogy két-három százalékkal emelik az élelmiszeráraikat, amivel a jelenlegi versenyelőnyüknek inthetnek búcsút.
A korábban kiszivárgott kormányzati terveknek megfelelően a javaslat szerint az évi 50 milliárd forintot meghaladó árbevételű társaságok nem folytathatnak napi fogyasztásicikk-kiskereskedelmet, azaz le kell húzniuk a rolót, ha két egymást követ évben is veszteséggel zárnak. A feltehetőleg minden létező írott és íratlan versenyszabállyal szembemenő elképzelés indoklása az, hogy a nagy áruházláncok képesek veszteséges üzemeltetés mellett is alacsonyan tartani az árakat, így – a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint – kiszorítják a piacról a kis hazai boltokat.
Ez Varga Mihályék szerint azért problémás, mivel a nagy láncok „nem nagy foglalkoztatók” (a Tesco 22 ezer, míg például a Spar 13 ezer főt alkalmaz), „és a munkahelyteremtés inkább a kis- és középvállalkozásokhoz kötődik”. Túl azon, hogy a fenti megállapítások jó pár sebből véreznek (így például a független kisboltok pozícióját éppenséggel a hazai láncok is alaposan kikezdték), a javaslat arra sincs tekintettel, hogy egy cég esetleg a beruházásai, vagyis az új áruházak nyitása miatt veszteséges.