Nem nézi túl jó szemmel Brüsszel mindazt, amit a dohánypiaccal kapcsolatban az elmúlt időszakban kitalált a kormány. Szakértők szerint a gond nem az adó, nem is a magas adó, ilyen van más államban is, s a bevétel egészségügybe forgatását támogatja is az EU. Csak nem így.
Az Európai Bizottság a dohánytermékek adóját és értékesítését érintő jogszabályi változásokkal kapcsolatban kifejezte aggodalmait a magyar hatóságoknak, és várja a válaszokat a felvetéseire – fejtette ki lapunk írásban föltett kérdéseire a brüsszeli testület szóvivője. Mint lapunk is megírta, az Európai Bizottság júliusban vizsgálatot kezdett, hogy a dohánytermékek gyártásából és kereskedelméből származó árbevételt terhelő, meredeken progresszív adómértékek összhangban állnak-e az uniós támogatási szabályokkal. A brüsszeli végrehajtó testület egyúttal felfüggesztette az adó alkalmazását. Kérdésünkre, hogy hol tart a vizsgálat, a bizottság szóvivője csak annyit közölt, kapcsolatban állnak a magyar hatóságokkal, de lezáratlan ügyekről nem adnak további felvilágosítást.
„A bizottság támogatja az egészségügyi rendszer megfelelő finanszírozását, és a szolgáltatások minőségének a javítását célzó magyarországi erőfeszítéseket. Nem kérdőjelezzük meg a magyarországi hatóságok jogát arra, hogy egészségügyi hozzájárulási adót vessenek ki. Ugyanakkor aggasztónak ítéljük ennek az adónak a meredeken progresszív jellegét, amely azzal a következménnyel jár, hogy az alacsony árbevétellel rendelkező vállalkozások arányaiban is jóval alacsonyabb adómértéket kötelesek fizetni, mint a magas árbevétellel rendelkezők.”
A bizottság nem tartja kielégítőnek azt a magyarázatot, hogy a progresszív adóztatást az egészségügyi hozzájárulási adó céljai indokolják. Brüsszelben nem látják annak a jelét, hogy azok a dohánytermékek, amelyeket nagy árbevételű cégek gyártanak, jobban károsítják az egészséget.