Állampapír-vásárlásra ösztönzi a kereskedelmi bankokat a Magyar Nemzeti Bank. A program hatása a hétköznapokban egyelőre valószínűleg a forint gyengülésében jelentkezhet, míg hosszabb távon az árfolyam erősödését eredményezheti.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) igyekszik kiszorítani a kereskedelmi bankok nála parkoltatott szabad forrásait annak érdekében, hogy így ösztönözze állampapír-vásárlásra a pénzintézeteket – derült ki az MNB keddi sajtótájékoztatóján. A monetáris tanács döntése értelmében a jegybank irányadó eszköze (ennek kamata a jegybanki alapkamat) szeptember 23-tól nem a kéthetes, hanem a három hónapos betét lesz. A kéthetes betét sem szűnik meg, ám a jövőben csak mennyiségi korláttal lesz elérhető a bankok számára.
A pénzintézetek jelenleg 5000-5500 milliárd forintot tartanak kéthetes betétben, ám a plafont októbertől az év végéig fokozatosan ezermilliárd forintra csökkenti az MNB. Az onnan kiszoruló pénzeket ugyan a bankok elvileg korlátlanul áttehetik a három hónapos betétbe, ám mivel az nem értékpapír, így nem számít fedezetnek, miközben a jegybank egyúttal szigorítja a hitelintézetek likviditására vonatkozó előírásokat is. A bankok számára így vonzóbbá válnak a fedezetként figyelembe vehető állampapírok. Mindezek eredményeként az MNB-nél arra számítanak, hogy jövő év végéig 1000-1500 milliárd forinttal nőhet a bankok kezében lévő állampapír-állomány.
Palotai Dániel és Nagy Márton MNB-igazgatók állampapír-vásárlásra ösztönzik a kereskedelmi bankokat Veres Viktor |