galéria megtekintése

Kártalanítási disznósajt

Az írás a Népszabadság
2015. 04. 11. számában
jelent meg.

F. Szabó Emese, Kriván Bence
Népszabadság

Kacifántos javaslattal állt elő a kormány a Quaestor-ügyfelek kártalanításával kapcsolatban. Egy vegyes összetételű alapot hoznak létre annak érdekében, hogy az ügyfeleket százezer euróig, azaz 30 millió forintig lehessen kártalanítani. A Beva eközben jelezte: annyit fizet, amennyit jogszabályban előírnak majd neki.

Hibrid megoldást kell alkalmazni a Quaestor ügyfeleinek kártalanításához: hiába találta ki ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – s támogatja ezt az elhatározást a kormány –, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) jelenlegi kártalanítási határát húszezer euróról százezer euróra emeljék, mert ekkor nyilvánvalóan a Beva díjait is módosítani, drasztikusan emelni kell.

Ezt azonban bajos lenne visszamenőleges hatállyal behajtani a mostani tagokon. Kötvénykibocsátással vagy jegybanki hitelből viszont elő lehetne teremteni a 30 milliós kártalanításhoz még hiányzó összeget. A Bevánál egyébként úgy nyilatkoztak az MTI kérdésére, hogy ők jogalkalmazók, és mindenkor a hatályos jogszabályok alapján látják el feladataikat, így amint új törvény lesz, a Beva annak megfelelően fogja végezni a munkáját. Ez magyarra fordítva azt jelzi, hogy

annyit fognak fizetni, amennyit a parlament előír.

 

Az aktuális helyzethez igazodva követeléskezelési alapot gründol a kormány. Rogán Antalnak a Fidesz-frakció nevében péntek este benyújtott törvényjavaslata erről szól. Ide rakják majd bele a Beva-tagok által vállalt kártalanítást – egyelőre hatmillió forint értékhatárral. A fennmaradó rész feltöltéséhez – az ominózus 30 millió forintos kárértékig – a befektetési vállalkozások befizetéseit várják, pontosabban az alap vezetése erre kötelezheti a tagságot. Cserébe viszont megkaphatják majd a felszámolási eljárás során értékesített vagyonelemek ellenértékét.

Emellett a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjába öntenék a brókercég kötvényeit is. Fontos, hogy az alaphoz május 6. és június 5. között lehet majd benyújtani a kárigényeket, s hogy a harmincmillió forintot meg nem haladó összegű követeléseket tőkeértéken, a kötvényeket pedig névértéken fogják figyelembe venni. Az alap az MNB-nél vezeti a számláját, s a jegybanktól háromhavi futamidőre hitelt vehet fel a működéséhez, és tízéves futamidejű kötvényt bocsáthat ki állami kezességvállalás mellett.

A győri stadionkomplexumra nem lesz egyszerű vevőt találni a piacon
A győri stadionkomplexumra nem lesz egyszerű vevőt találni a piacon
H. Szabó Sándor

Hogy mit tudnak kihozni ebből a disznósajtra emlékeztető masszából a befektetési cégek, nagy kérdés. Valószínűleg irdatlan bukás lesz vége, hiszen a kárt nem fedezi a vagyon, ráadásul a vagyonelemek között több olyan is van, amely félig vagy teljes egészében forgalomképtelen. Úgy tűnik, ebbe az alapba kerül a győri stadion és kiszolgálóegysége, a Quaestor tulajdonában álló szállodák, a székház és más ingatlanok (hacsak az állam meg nem vásárolja a stadiont, hogy annak vételára gazdagítsa az alapot).

A Beva tagjai – a jegybank képviselőivel – tegnap megszavazták, hogy fizetni fognak a 150 milliárd forintnyi fiktív kötvény kártalanítására. Hogy pontosan mekkora lesz a Beva költsége, egyelőre nem lehet tudni, hiszen a teljes összeg a Beva és a követeléskezelési alap hozzájárulásából áll majd össze. Rogán Antal szerint 30 millió forint feletti megtakarítással csak 73 ügyfél rendelkezik. Azt nem részletezte a frakcióvezető, hogy honnan és milyen minőségében szerzett tudomást erről, illetve megkapta-e a 73 ügyfelet tartalmazó név szerinti listát.

Ők mindenesetre polgári peres úton még megpróbálhatják a 30 millió feletti részt is visszaszerezni. A kormányzati politikusok abban azonban eltökéltek, hogy

kerül, amibe kerül, de megtalálják a módját annak, hogy költségvetési pénzek bevonása nélkül 30 millióig kártalanítsák a kötvényeseket.

Rogán Antal elmondta: pártja támogatja a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezését, hogy a Beva által nyújtott biztosítás összege legfeljebb 30 millió forintra emelkedjen a jelenlegi hatmillió forintról. Az erről szóló törvényjavaslat körülbelül két hét múlva kerülhet a parlament elé – tette hozzá. A kormány hétfőn megbeszélést folytat a Magyar Bankszövetséggel. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Patai Mihály, a bankszövetség elnöke a pénzügyi közvetítőrendszer fejlesztését érintő módosításokról, valamint a Quaestor vállalatcsoport károsultjaihoz kapcsolódó parlamenti javaslatról fog tárgyalni.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.