Hihetetlen mennyiségű energia – és ezzel együtt persze rezsire fordítandó pénz – szökik el a családi házak falain, nyílászáróin, födémén és padlóján; ehhez képest az állam semminemű érdemi támogatást nem biztosít a felújítani szándékozók számára.
Az év leghidegebbjének számító januári hónapban a magyar családok 54 százaléka átlagosan 25-30 ezer forintot, 11 százaléka pedig 30-40 ezer forintot költött fűtésre – derült ki a Knauf Insulation és a Szeretlek Magyarország közös felméréséből. 12 százalék esetében a kiadás a 45-50 ezer forintot is elérte vagy meghaladta.
A magas fűtési költségek ellenére a magyar családok 79 százaléka nem szigetelt vagy nem megfelelően szigetelt ingatlanban lakik. Az otthonoknak mindössze 21 százaléka szigetelt teljes körűen, azaz a falakon és a tetőtérben is. A nem szigetelt otthonban élő családok 70 százaléka tervezi szigeteléssel javítani otthona energiahatékonyságát. De közülük minden második család csak valamilyen támogatást igénybe véve tudna belevágni a nagy projektbe.
Mínusz 2-3 fokos napi átlag-, és mínusz 10-15 fokos hajnali hőmérsékleteivel január az év leghidegebb hónapja. A Knauf Insulation a Szeretlek Magyarország közreműködésével közel ezer magyar ingatlantulajdonos megkérdezésével ebben az időszakban készített felmérést, hogy megtudja, mennyit költenek fűtésre, és hogyan védekeznek a magyar családok a januári hideg ellen. A felmérés vizsgálta továbbá azt is, hogy a családok hány százaléka tudja, illetve szeretné energia- és költségtakarékossá tenni otthonát. A felmérésben megkérdezettek 47,9 százaléka téglaépítésű családi házban, 24 százalékuk téglaépítésű társasházban, 13 százaléka panellakásban, 2 százaléka pedig könnyűszerkezetes családi házban lakik.
A legtöbb fűtési célú energiát a családi házak fogyasztják. Míg egy új építésű lakás éves fajlagos energiafelhasználása négyzetméterenként átlag 100 kilowattóra (kWh/m2/év), egy panellakásé 200 kWh/m2/év, addig egy családi házé 320 kWh/m2/év. Az ilyen ingatlanok magas számából és rossz energetikai állapotából adódik, hogy a hazai lakóépületek energiafogyasztásának 81 százalékát a családi házak teszik ki. A magyar ingatlanok az uniós átlagnál 10 százalékkal több energiát fogyasztanak négyzetméterenként. Ezzel Magyarország a tíz fajlagosan legtöbbet fogyasztó EU tagország között található. Egy bécsi otthon energiafogyasztása például fele egy budapestiének.