Ha sikerül részesedést szerezni a kis cégben, megvan az esély, hogy profitot termeljen a támogatónak: ha az ötlet valóban jó, a vállalkozás értéke megsokszorozódhat, a befektetés bőven megtérülhet az értékesítéskor.
A programban részt vevő startupok szakértő mentorok, tapasztalt felsővezetők, könnyen előteremthető pénzügyi források segítségével tökéletesíthetik ötleteiket, amelyek, ha már piacérettek, eljuthatnak a Telenor Csoport nemzetközi ügyfélköréhez és partnerhálózatához. Ez komoly lendületet adhat a kiválasztott cégeknek.
A programban részt vevőket egy olyan zsűri választja ki, amelynek tagjai egykor maguk is garázscéget gründoltak, vagy pedig rendszeresen foglalkoznak startup vállalkozásokkal. Az öt legjobb projekt a Telenor infrastruktúráján tesztelheti elképzeléseit, és kiaknázhatja a cég ügyfélkörében rejlő marketinglehetőségeket. A zsűriben ott van Oszkó Péter volt pénzügyminiszter, aki a politikai pálya után meglehetősen aktívan mozog a startup világában, Pistyur Veronika, a Bridge Budapest alapítója, Varga Zoltán, a Centrál Médiacsoport tulajdonosa, aki anno azon befektetők között volt, akik hittek a Wizz Airben. Várkonyi Balázs, az Extreme Digital műszaki webshop alapítója és Vinnai Balázs, a Misys Digital Channels vezetője. Várkonyi és Vinnai még nem a klasszikus startupvilágból jöttek, de közös bennük, hogy saját maguk építették fel a vállalkozásukat, amelyet sikerült eladniuk, és azóta újabb ötleteket támogathatnak abból a tőkéből, amihez a kiszálláskor jutottak.
– Magyarországi partnereinkre támaszkodva már több innovatív terméket is bevezettünk, például a mobilos tévénézés platformját, a MyTV-t vagy a pénzügyi szolgáltatásokat mobilon kínáló Telenor Walletet – idézi fel Ole Bjorn Sjulstad, a távközlési szolgáltató vállalatfejlesztési vezérigazgató-helyettese. Mindez százötvenmillió forint értékű támogatást jelent, ám mint Takács Zoltán mondja, ennél sokkal többet jelent egy cégnek a valódi piaci megméretés és az, hogy hozzáfér a kockázati tőkéhez. Az alelnök felidézi, hogy a cégük délkelet-ázsiai programjai során arra is volt példa, hogy a Telenor maga fektetett be a startupokba.
És hogy mit profitálhat mindebből egy távközlési cég? Az internethasználat további fejlődése elég jó eredmény, nem beszélve arról, hogy egy-egy sikeres digitális cég komoly lökést ad a helyi gazdaságnak. Hogy ez mennyire fontos, arra ékes bizonyíték, hogy Európából bárhonnan várják a startupokat, feltéve, hogy a cég a program idejére létrehoz egy fiókcéget Magyarországon.
Mit kínál az akcelerátorprogram?
– akár tízmillió forint értékű támogatást a magyar startupoknak, minimális kisebbségi részesedés ellenében
– hozzáférést a Telenor ügyfélköréhez és partnerhálózatához: tesztelési és marketinglehetőségek
– személyes képességfejlesztő foglalkozásokat, üzleti konzultációkat
– kapcsolatrendszert a befektetőkhöz, finanszírozási forrásokhoz, potenciális helyi és nemzetközi partnerekhez
– infrastruktúrát