Amint Amerika elzárta, Európa megnyitja a pénzcsapokat. Az eseményre csütörtökön kerülhet sor Mario Draghi EKB-elnök felvezetésével. A kilátásba helyezett, piacnyugtatónak és gazdaságerősítőnek szánt kötvényvásárlási program mérete, feltételei és résztvevői egyelőre titkosak, az viszont nyilvánvaló, hogy Magyarország is profitálhat belőle.
Nagyban folyik a találgatás, hogy mit jelent be Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a szervezet sorsdöntőnek ígérkező csütörtöki ülését követő szokásos sajtótájékoztatón. A közgazdászok egyre valószínűbbnek tartják, hogy az EKB nem késlekedik tovább, és belecsap a lecsóba: elindítja likviditásbővítő programját, amelynek elsődleges célja az euróövezet gazdaságának megerősítése és a defláció rémének elűzése.
A Bloomberg felmérésében részt vevő szakértők 93 százaléka szerint határozott lépéseket jelent be az elnök, és nem veri majd fogához a garast, hiszen a kötvényvásárlási program első körében több mint ötszázmilliárd eurót áldozna fel erre a célra. Draghinak erőt kell felmutatnia, de az sem árt, ha e mellé kidolgozott stratégiát is felvázol, mert a piac várakozásai meglehetősen nagyok. A csomag meghirdetéséről kerengő hírek eleve segítették a kívánt célt, az euró gyengítését, erre még rátett egy lapáttal a Svájci Nemzeti Bank azzal, hogy múlt csütörtökön egy váratlan húzással eldózerolta az útból a frank euróval szembeni 1,20-as átváltási szintjénél kiépített mesterséges gátat. Hogy ez mennyire „jól” sikerült, az látható az árfolyamgrafikonokon is, a frankot és az eurót ma már egy az egyben váltják.
Mario Draghi és Angela Merkel egy frankfurti graffitin. A kaszinó nem az ő műfajuk, de azért pörgetnek Kai Pfaffenbach / Reuters |