A bizonytalanság közepette az már biztos, hogy az unióból való kilépés miatt a cégeknek többet kell költeniük adminisztrációra, mint korábban.
Attól a naptól, hogy Nagy-Britannia kilép az EU-ból, úgynevezett harmadik országként jelenik majd meg minden olyan üzletben, amelyet uniós cégekkel kötnek brit cégek. Ez vámügyi esetekben komoly változásokat jelent attól függetlenül is, hogy miben állapodik meg egymással Brüsszel és London. Még akkor is, ha 0 százalékos vámban állapodnak meg, az egymás közötti árumozgás során a vámkezelést akkor is el kell végezni. Ez komoly adminisztrációs tehernövekedés, amely pedig mindenképpen költségnövekedést jelent akár brit, akár uniós vállalatról legyen szó.
Bár ma még távolinak tűnik Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból, a folyamatra szánt két év hamar elillan, s nagyon ajánlott a cégeknek már most készülni a kialakuló új helyzetre. A fenti csak egy példa azok közül, amelyben a bizonytalanság közepette máris biztosak lehetnek az üzletemberek – hangsúlyozta Deák László, a PricewaterhouseCoopers (PwC) Magyarország tanácsadó cégtársa.
Kérdésünkre, hogy tapasztalataik szerint a cégek most a gyors vagy a lassú kilépési folyamatot támogatják, Honyek Péter, a PwC vezető menedzsere úgy válaszolt, hogy a vállalatok jelentős része ebben a kérdésben még nem formál véleményt. Egyelőre konkrétumokra várnak. A következmények megítélése ráadásul iparágfüggő. A pénzügyi szférában például, a nyitott kérdések tisztázódása után a vállalatok elhagyhatják Angliát, hiszen nem látják hosszú távon milyen irány lenne számukra megfelelő. Olyan környezetet választanak, ahol egyértelműek a viszonyok, így át is települhetnek például Frankfurtba.