Másfél évvel ezelőtti szintre süllyedt a kínai gazdaság növekedési üteme, amely az idei első negyedévben 7,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ha így megy tovább, negyedszázada nem tapasztalt „lötyögés” tanúi lehetünk az idén.
A lassulásban elsősorban az ingatlanberuházások csökkenése játszott szerepet, de a ipari termelésben és a beruházásoknál sem volt meg a szokásos lendület. A Bloomberg által megkérdezett közgazdászok 7,3 százalékos növekedési tempót vártak. Az ingatlanberuházások volumene a 2009-es szintre esett vissza, ebben hitelezésben végrehajtott szigorítások vastagon közrejátszottak ezek viszont elengedhetetlenek voltak a ingatlanpiaci buborék felfúvódásának megakadályozására, a kockázatok csökkentésére, és az összeomlás elkerülésére. Az árnyékbankrendszer túlterjeszkedése és az önkormányzati eladósodottság magas szintje is hitelezési szabályok szigorítására ösztökélte a pekingi döntéshozókat.
Az ingatlaneladásoknál éves szinten – értékalapon - 5,2 százalékos visszaesést mutattak ki, miközben az új építkezések volumene hatalmas mértékben, 25,2 százalékkal zuhant. Az ingatlanpiac jelentőségét jelzi, hogy 2012-ben a kínai GDP 14 százaléka fűződött ehhez a területhez. A beruházásoknál összességében 17,6 százalékos javulást mértek, ez 0,4 százalékpontos gyengülés az évkezdethez képest.
Borús hangulat. Esőcseppekben a kínai tőzsde Toru Hanai / Reuters |