A tudósok régóta gyanítják, hogy a Szaturnusz hatodik legnagyobb holdján, az Enceladuson a szilárd mag és a felszínt borító jégkéreg között folyékony víz lehet.
Az amerikai űrügynökség, a NASA tudósai arról számoltak be, hogy a sejtés beigazolódott, valóban van víz az Enceladuson, sőt az egész holdat vastagon beborítja.
A külső jégköpeny (ice crust) fedi el az Enceladus kőzetmagját (rocky core) burkoló óceánt (global ocean). A déli pólus környékén található gejzírek (active jets) is a víz jelenlétéről árulkodtak. A képen a kérgek vastagsága nem méretarányos. NASA/JPL-Caltech/GSSR. |
Az Icarus folyóiratban most megjelent felfedezés a Cassini űrszonda felvételeinek elemzésén alapul. (Az űrszonda 2004 közepe óta kering a Szaturnusz körül.) A kutatók hét éven keresztül figyelték meg nagy felbontású képeken a kéreg mozgását. Ezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a jégkéreg nem kötődhet a szilárd kéreghez, hanem szabadon mozog. Erre egyetlen magyarázat létezik: meglehetősen vastag víz hullámzik a szilárd mag és a jégkéreg között.