Az Orbán-kormány családtámogatási intézkedéseinek a hatása sok tekintetben érzékelhető, 2010–2014 között a családba harmadikként született gyermekek aránya 13,5 százalékkal nőtt – nyilatkozta a Népszabadságnak Novák Katalin.
A családügyi államtitkárt azzal szembesítettük, hogy az Index a múlt héten a családtámogatások és juttatások rendszerét vizsgálva arra jutott, egy kétgyerekes családnak az állam évente egy gyerekre vetítve 309 600 forintot biztosít, egy háromgyerekes család viszont 2 260 000 forintot kaphat, ez gyermekenként 753 300 forint.
Novák elmondása szerint „tudatos döntés” volt, hogy a három vagy több gyermeket nevelő családokat kiemelten támogatja a kormány. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Népszabadság írásban feltett kérdéseire válaszolva azt állította, a kormányzati filozófia alapja éppen az, hogy a gyermekneveléssel járó anyagi terheket minél inkább mérsékeljék. „Azt a célt határoztuk meg 2010-ben, hogy a gyermekvállalás Magyarországon ne jelentsen szegénységi kockázatot. Mivel a nagycsaládosok fokozottan érintettek ebben a kérdésben, kiemelt támogatásuk kifejezetten indokolt.”
Arra, hogy például a családok otthonteremtési kedvezménye (csok) esetén egy kétgyermekes családnak 2,6 milliós vissza nem térítendő támogatást ad az állam, míg a háromgyerekeseknek tízmilliót, és más számok alapján is aránytalan a különbség, az államtitkár úgy reagált, az Index által közölt számítások „igen önkényesek”, egy életszakaszt kiragadva különböző élethelyzeteket hasonlítanak össze, például egy nagy család esetében az édesanya bizonyára nem vállalt munkát, hiszen gyermeknevelési támogatást kapnak, a kétgyermekes család ugyanakkor kétkeresős, így eleve más a kiindulási pont. Ha a gyermeknevelés költségeit is feltüntetnénk, az is láthatóvá válna, milyen indokolt ez a kiemelt figyelem. Egy gyermekes, különösen pedig egy sokgyermekes családnak az eltartási költsége jelentősen magasabb, mint az átlagos háztartások esetében, és eléri, sőt a három vagy több gyermekesek esetében meg is haladja az átlagos nettó éves egy főre jutó összjövedelmet, 2,640 millió forintot.