Szúrós szempillájú szembe festett villanykörtét a zenész Bornai Tibor, aki eredetileg berámázva vitte a képét a performanszhoz. Szüts Miklós az esti kiállításmegnyitója előtti délutánt töltötte a Kossuth téren.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
Olyan részt kapott a képből, ahol egyetlen fehér csík van, amely az őrjöngő ló szájából robban ki. Ezt bele is komponálta abba a képbe, amelyet egy fotó ihletett. A neten talált ugyanis egy gyönyörű képet a lebombázott Aleppóról, ahol száll a por, az utca tele törmelékkel, és egy ember széttárt karokkal próbál végigbóklászni a romokon.
- Olyan, mint egy modern Krisztus – mondta.
|
"Olyan, mint egy modern Krisztus" Abdalrhman Ismail / Reuters |
A jelmeztervező Nagy Fruzsina és a díszlettervező Bagossy Levente egymás képeit szőtték egybe. Fruzsina képébe a gyerekei is belerakták kéznyomukat, mikor meghallották, hány gyereket érintett az aleppói háború. Az Igazgyöngy Alapítvány vezetője, L. Ritók Nóra is úgy érezte, ott a helye, hiszen "ami Aleppóban történik, iszonyat, ez nem fordulhat elő gyerekekkel". A saját képkockájába gyerekrajzokból gyerekfigurákat rajzolt, vérvörös festékkel színezve.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
A festőművész Nemes Csaba és a látványtervező Árvai György a kezdetektől benne volt a projekt kialakításában, akárcsak Szüts Miklós és Mohácsi András szobrász. A színész Murányi Tünde, a koreográfus Gergye Krisztián és a jelmeztervező Szűts Edit ugyancsak a helyszínen szövögette alkotását a képzőművészeti gyászszertartásban. (Ennek megfelelően a művészek feketében jelentek meg az akción.) Négy órán át szabták-varrták a képet önkéntesekkel, festéktől vöröslött lett minden tenyér.
Mikor elkészült a 3,5 méterszer 7,8 méteres alkotás (ez megfelel a Guernica méretének), a Lásd meg az embert! demonstráció színpadának hátterének feszítették ki. A tüntetés végén feltekerik, és világkörüli útra indítják.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
- Addig utazik az egyre gyarapodó mű, míg nem lesz béke Aleppóban – jelentette ki Horgas Péter. Az első állomás Szabadka, az ottani szerb művészek egy koncerttel közös performance-on rakják hozzá munkájukat, innen Belgrádba küldik, és szervezik már a berlini és a párizsi állomásokat is. Bornai Tibor abban bízik, mivel ez az akció Magyarországról indul, talán picit javít az országról az utóbbi időben kialakult képen.