Harcosabban lépnek fel az érdekképviseletek, és néhány ágazatban sikerült tíz százalékot meghaladó béremelést elérni. Vélhetően ennek is köszönhető, hogy érzékelhetően nőtt a szakszervezeti tagok száma – állítja a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, aki ígéri: még határozottabban fogják képviselni a munkavállalók érdekeit. Az államnak a piaci alapon működő munkahelyek létrehozását kellene támogatnia, mert ha ezen nem változtat, a keleti régiók végképp lemaradnak.
Ismét növekedésnek indult a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MSZSZ) taglétszáma, amelyet az eredményes bérkövetelésekkel magyaráz a szervezet elnöke. Kordás László elmondta: például a járműgyártásban vagy a kiskereskedelmi ágazatban – nem kis részben az érdekképviseletek által szervezett akciók, sztrájkfelhívások hatására – a fizetések az átlagosnál lényegesen nagyobb arányban, akár tíz százalékot is jóval meghaladó mértékben nőttek.
Kedvezően reagáltak a munkavállalók már arra is, hogy az MSZSZ egyedüliként nem írta alá tavaly a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) az idei évre szóló, a minimálbér alig több mint öt százalékos növekedését tartalmazó megállapodást – állítja Kordás. Akkor azt akarták üzenni – fogalmazott –, hogy a gazdaság jelenlegi állapota mellett lehetőség van nagyobb béremelésre. Az érdekvédő szerint csak az a kérdés, hogy a profitból a munkavállalók mekkora részt képesek maguknak kihasítani. Úgy látja, a harcosabb fellépés eredményeként egyre nagyobb hányadot.
Az elnök nem vitatja azonban, hogy az egyes térségekben tapasztalható munkaerőhiány is közrejátszhatott a bérek emelkedésében. Példaként említette, hogy egy osztrák cég a nyugati határ mentén 1700 eurós fizetést kínál csomagoló betanított munkásoknak. A képzett és motivált emberek után tehát – akiknek a jelentős része már külföldön dolgozik – a Nyugat-Dunántúlról a segédmunkások is könnyen odébbállhatnak.