Méghozzá első körben nem is az albérleti piac fog megélénkülni, hanem az eladások száma ugrik meg, hiszen a befektetők jó okkal látnak majd üzleti lehetőséget az évi 5–6 százalékos hozamot termelő lakáskiadásban – állítják egybehangzóan a lapunk által megkérdezett ingatlanpiaci szakértők.
|
Az egyik székesfehérvári ingatlan, amelyik 2 év múlva várhatja a minisztériumi munkatársakat Teknős Miklós / Népszabadság |
A vidéki városok bérleti piacáról teljesen pontos információja egyik ingatlanközvetítő cégnek sincs, mivel a magánlakások nagy részét nem hivatalosan, magyarul adómentesen adják bérbe. Emiatt a becslések is nagy szórást mutatnak, például Debrecen esetében is, ahol egyik forrásunk 100–150, a másik meg körülbelül 250–500 közé teszi a jelenleg bérelhető lakások számát.
Ebben azonban mindenféle méretű és elhelyezkedésű van, a hatalmas családi háztól a minigarzonig. Egy vidékre költöző hivatalnok, amennyiben egyedül, azaz család nélkül próbál az első hónapokban vagy években lakást találni, minden bizonnyal a kis alapterületű ingatlanok köréből válogat. Debrecenben a bérleti díjak most 1000–1300 forint között mozognak négyzetméterenként és havonta, vagyis egy 40–45 négyzetméteres kisrezsijű téglalakásért 40–60 ezer forint közötti összeget kell kifizetni havonta.
A Otthon Centrum vezető elemzője, Déry Attila szerint az árak várhatóan feljebb kúsznak majd a következő két évben, hiszen a lakáspiac élénkül, és minden jel szerint tovább pörög, ráadásul ha egy lokális piacon megjelennek a befektetők és a bérlők, akkor az eladók kevésbé alkukészek, és a bérbeadók is érzékelik a tágabb mozgásteret.
Jó példa erre az autóipar miatt Győr és Kecskemét, valamint az ausztriai munkalehetőségek miatt Sopron és környéke, ahol pillanatok alatt felpörgött a piac, és a bérleti díjak is alkalmazkodtak a kereslethez.
Rutai Gábor, a Duna House vezető elemzőjének adatai szerint a legolcsóbb vidéki város – a szóba jöttek közül – Miskolc, ahol mindössze 600–700 forintos négyzetméteráron is lehet lakást bérelni, igaz, a kiadóként kínált lakások száma csekély, a cég nyilvántartása szerint jelenleg alig száz.
Az Otthon Centrum szakértője Miskolcon az üresen álló panelekben lát még fantáziát, amiből a kínálat nagy része adódik. Miskolcon 900–1000 forintos négyzetméterenkénti díjért már egészen jó lakásokat lehet bérelni.
A budapesti 1500–1600 forintos bérleti tarifákkal szemben a vidéki városoké mindenképpen szerényebb, még a legdrágábbnak számító – bár Budapestről a leggyorsabban megközelíthető – Székesfehérváron is 200–300 forinttal olcsóbb négyzetméterenként. A befektetőket nem ez, hanem a fővárosinál alacsonyabb vételi árak mozgathatják meg, melynek ismeretében az ingatlanosok nem tartják légből kapott ötletnek, hogy lesznek, akik 5–10 lakást felvásárolva hosszú távon biztos bevételi forráshoz juthatnak.
|
Ingatlanfejlesztés Kecskeméten - itt a betelepülő Mercedes már elindíott egy kisebb fellendülést Kurucz Árpád / Népszabadság |
A jelenlegi, alacsony hitelkamatok még arra is alkalmasak, hogy az ingatlanok bérleti díjából törleszthető legyen az üzleti megfontolásból felvett kölcsön. Arról egyelőre nem sokat lehet tudni, hogy az érintett tárcáknál – a Debrecenbe esélyes körülbelül 700 fős agrártárcánál, amelynek vidékfejlesztési területe félszáz embert jelent, a félezer embert foglalkoztató, Székesfehérvár kapcsán emlegetett honvédelminél, a Miskolcra áhított, összességében 1600 dolgozót jelentő Emberi Erőforrások Minisztériumánál, illetve a 400 fős belügynél, és a Miniszterelnöki Hivatal néhány tucat alkalmazottja közül – hányan vannak azok, akik éppen vidéki lakhelyüket feladva, a jobb egzisztencia miatt költöztek hajdan a fővárosba.
És azt sem lehet most még tudni, hogy a vidéki munkahely hány közalkalmazottat késztet felmondásra, illetve lesz-e, lehet-e számukra speciális lakhatási támogatás a költözés miatt, amíg idővel, mármint tíz–tizenöt év távlatában kialakul a helyi munkaerő-kínálat is a tárcák körül.