- Elegem lett, elfáradtam- mondta a nyugdíjas vízvezeték-szerelő, immár Ságvári úti házuk kertjében. A felesége többször is figyelmeztette beszélgetésünk közben: ne hergelje fel magát, épp eleget idegeskedett már a faluért. A huszonhárom évig karbantartóként dolgozó férfi ellen több pert is indított a polgármester, például becsületsértésért, ő viszont szavai szerint lassan a kormányhivatal mindennapos vendége lett az utóbbi két évben, ahol többször is bepanaszolta Orosz Mihály Zoltánt a törvénysértései miatt.
|
Orosz Mihály Zoltán újraindulna a polgármesterségért Konyhás István / Népszabadság |
Az utolsó csepp a pohárban az önkormányzat tavalyi gazdálkodását értékelő zárszámadás volt: a hiányosságokra hivatkozva ezt nem szavazta meg négy, a polgármesterrel ellentétes platformon álló képviselő. Mivel 2014-ben ők kerültek többségbe az önkormányzatban, így sokáig „blokkolni tudták" a szerintük öntörvényű, a mások véleményét semmibe vevő polgármester akaratát.
Idén május óta több alkalommal is nemet mondtak a zárszámadás elfogadására, s ennek megléte feltétele az úgynevezett állami normatíva átutalásának. Érpatak ezért május óta nem kapott pénzt az államháztartástól, s a nagyjából 20 millió forintos tartalékukat élték fel eddig. Őszre csődöt jelentettek volna, akkor pedig felszámolót neveznek ki a falu élére, aki átveszi a gazdasági irányítást. A képviselők azonban több hónapos huzavona után kedd éjszaka, az utolsó pillanatban elfogadták a zárszámadást, majd az önfeloszlatásról is döntöttek. Mindkét szavazáskor az addig a polgármesterrel szemben kritikus Gagna János voksa billentette Orosz Mihály Zoltán térfelére a mérleg nyelvét.
- Nem vagyok áruló. A polgármester behívott vagy harminc közmunkást a keddi rendkívüli ülésre, s tulajdonképp ránk „uszította" őket. Négy órán keresztül ordítottak, győzködtek, az asszonyok sírtak, hogy nem tudnak mit adni a gyerekeknek, ha nem lesz közmunka. Bevallom, megtörtem, nem bírtam tovább. Azt mondtam, rajtam nem múlik tovább, nekem elegem lett, bedobtam a gyeplőt, csináljon a polgármester, amit akar – mondta, egy nappal az események után még mindig a könnyeivel küszködve.
|
Sokaknál kihúzta a gyufát a darutollas polgármester Konyhás István / Népszabadság |
Orosz Mihály Zoltán a szerdán délután tartott sajtótájékoztatójára is behívott közmunkásokat, velük akarta „igazolni", hogy az önkormányzat helyes döntést hozott. Előtte persze szokásához híven közölte, hogy a „társadalom züllesztésére szakosodott hírhamisító gyárak képviselői" - köztük szavai szerint az ATV, a Népszava, a Gépnarancs és a Népszabadság – folyamatosan hazug híreket közölnek az ő tevékenységéről, s hagyományőrző egyenruhájához tartozó darutollának mérete jobban érdekli a „liberális újságírókat", mint az általa elért eredmények. Szerinte a háttérben Simon Miklós fideszes országgyűlési képviselő irányította a „négyeket", akinek öccse tagja az érpataki önkormányzatnak. A zárszámadás megszavazásának blokkolása is a Fidesz „ördögi terve" - vélekedett - , mert a falu csődbe juttatásával voltaképp őt akarták lejáratni, így akadályozva meg, hogy a 2018-as választáson esetleg a Jobbik színeiben elindulhasson. Ez utóbbiról ugyan nincs döntés, ő nem Jobbik-tag, de amikor erről kérdeztük, nem zárta ki kategorikusan jelöltségének lehetőségét.
Szerinte a zárszámadást most is úgy készítették el, ahogy a többi más önkormányzat elkészíti. - Elő van írva, hogy milyen táblázatba, milyen rubrikákba, mit kell beírni. Az államháztartási törvény alapján állítottuk össze a zárszámadást. Akinek kérdése volt, annak a pénzügyi vezető válaszolt. Mondvacsinált okokkal azonban mindig elutasították a szavazást – fogalmazott a polgármester. Hozzátette: már hat testületi ülésen javasolta, hogy az önkormányzat oszlassa fel önmagát, szerinte ugyanis a négy képviselővel nem tudott együtt dolgozni, ott tettek keresztbe a falunak, ahol tudtak. - Ha csődbe ment volna Érpatak, a kormányhivatal felszámolóbiztost nevez ki, s a település vagyonát elárvereztették volna. Azt a tíz hektáros legelőt is például, amelyet nemrég visszapereltünk az államtól, a többi földet, a gépeinket.
Ezt akadályoztuk meg az önfeloszlatással – mondta. Közölte: kilencven-százhúsz napon belül ki fogják írni az új választást. - Ez egy tiszta ügy. Az ellenfeleink majd elmondják, miért akarták csődbe vinni a falut, mi meg elmondjuk, miért kell kifizetni a közmunkásoknak a munkabért. Engem negyedszerre választottak meg 2014-ben, most is el fogok indulni ezért a posztért – mondta. Hozzátette: a falubelieknek meg kell érteniük, hogy nem csak a polgármester személye, hanem a képviselők alkalmassága is fontos, amikor voksolnak.