A jelenlegi kivándorlási tendenciát követve néhány évtized alatt hatszázezer fős népességveszteséget könyvelhet el Magyarország. És ez még csak nem is a legrosszabb forgatókönyv. A KSH legfrissebb összegzése szerint 350 ezer kivándorló magyar él szerte a világban. Többségük diplomás, családalapítás előtt álló fiatal.
A migráció nemzetközi folyamatait, társadalmi és gazdasági hatásait vizsgáló SEEMIG-projekt nyolc európai ország részvételével indult el 2012-ben. A programot idehaza összefogó Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap ismertette a kutatás eddigi eredményeit: a három különböző adatforrásból összeálló helyzetkép szerint 2013 elején nagyságrendileg 350 ezer olyan kivándorolt magyar élt a világban, aki a rendszerváltozás után hagyta el az országot, s legalább egy éve külföldön él. Németh Zsolt, a KSH elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy az adatgyűjtést több tényező akadályozta, így például az eltérő meghatározások, illetve az óriási társadalmi bizalmatlanság, amellyel a kérdezőbiztosokat fogadják. E távolságtartást mutatja, hogy mindössze 1908 a „beazonosított kivándorlók” száma.
Az elnökhelyettes – a Népszabadság azon kérdésére, miszerint nem túlságosan alábecsült-e a migránsok 350 ezer fős száma – azt válaszolta, hogy a szám tízezer fővel felfelé és lefelé is eltérhet. Ezt Blaskó Zsuzsa, a Népességtudományi Kutató Intézet tudományos főmunkatársa azzal egészítette ki, hogy a 2013. eleji adatfelvétel óta akár több tízezren is elhagyhatták az országot. Ráadásul ebben a 350 ezer fős kivándorlói tömegben nincsenek benne azok, akik egy Magyarországon is jelen lévő cég külföldi telephelyén dolgoznak, de itthoni háztartást is fenntartanak. (Ez 90 ezer embert jelent.)