galéria megtekintése

Civil tüntetők pártvonzásban

Az írás a Népszabadság
2015. 01. 05. számában
jelent meg.


Boda András
Népszabadság

Az „új ellenzék” egyes csoportjai kényesen ügyelnek arra, hogy tartsák a távolságot a parlamenti ellenzéktől, ám akadnak, akik közelednének. Ha nem is pártokkal, de pártok által támogatott civilekkel már együttműködnének.

„Örömmel látnánk Kész Zoltánt a tüntetésünkön, hiszen független civil jelöltként ő tudja megtörni a Fidesz parlamenti kétharmadát.” Így válaszolt Gulyás Balázs, a netadó elleni őszi tízezres tüntetések szervezője arra a kérdésünkre, miként reagálna, ha soros demonstrációjukra bejelentkezne egy beszéddel a februári veszprémi időközi országgyűlési választáson a baloldali ellenzék jelöltjeként induló, magát civilnek tartó Kész Zoltán.

A pénteki tüntetésen nem kértek a pártokból
A pénteki tüntetésen nem kértek a pártokból
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság

Az aktivista reakciója újabb jele annak, hogy az ősszel még oly egységesnek tűnő kormányellenes tüntetői csoportok között egyre markánsabb a különbség abban, miként érnék el közös céljukat, az Orbán-kormány leváltását. Az elmúlt napokban, hetekben – miként arról korábban írtunk – meglehetősen heves és sokrétű viták bontakoztak ki az iWiW-alapító Várady Zsolt, az Operánál tartott többezres tüntetés főszervezőjének határozott fellépése nyomán.

 

Előbb Gyurcsány Ferencnek és DK-zászlós híveinek mondott nemet, mondván, megmozdulása pártoktól független, azon mindenki civilként vesz részt. Azután a tüntetés napján az okozott feszültségeket, hogy kiderült, Kész Zoltán szívesen mondana beszédet az Operánál, ám Várady elutasította. Azt mondta, szívesen látják, de mivel pártok támogatják, csak a közönség soraiban.

S bár ennyi véleménykülönbség is árulkodó, érdemes megemlíteni a feltűnő „szervezetlenséget”: míg Gulyásék korábban február elsejére hirdettek újabb demonstrációt, addig Váradyék pénteken február másodikára. A nézeteltéréseket firtató felvetéseinkre Gulyás meglehetős visszafogottsággal úgy reagált, sokszor elmondta már, hogy az ősszel indult tiltakozássorozat demonstrációinak szervezői soha nem alkottak homogén csoportot, szervezetet, volt, hogy szorosabban együttműködtek, máskor kevésbé.

Várady időhiány miatt nem szervez többé
Várady időhiány miatt nem szervez többé
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság

Mindebből – folytatta – egyenesen következik az is, hogy van, amiről másként vélekednek. Az aktivista Kész Zoltán esetéről azt mondta: „Mi azt tartjuk fontosnak, hogy Kész Zoltán független jelölt, aki véget tud vetni a kétharmados ámokfutásnak. Kész ráadásul elmondta, hogy egyik frakcióba sem fog beülni, tehát nem lekötelezettje az őt támogató pártoknak.” Gulyás fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a véleménykülönbségek ellenére sem kell túldramatizálni a szituációt.

A helyzet összetettségét jelzi az is: bár már a szervezők közötti vitákról szólnak a hírek, az embereket mindez láthatóan hidegen hagyja. Már most 7500-an jelentkeztek be a február 1-jei megmozdulásra. Gulyás – a Facebook-visszajelzések mellett – azért sem tart a tiltakozások kifulladásától: „Sokan fognak jönni, ha egy tüntetésnek közérthető céljai vannak. Téma pedig van bőven, hiszen az Orbán-kormány egyre jobban bebizonyítja az alkalmatlanságát. Az útdíjmatricák körül kialakult káosz azt jelzi, hogy már a pénzbehajtás se megy a kormánynak. Nem véletlen, hogy február 1-jére már vidéki tüntetések is szerveződnek.”

A szervezők nem alkotnak homogén csoportot
A szervezők nem alkotnak homogén csoportot
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság

Szanyi Tibor, az MSZP EP-képviselője szerint viszont február elején Angela Merkel német kancellár ellen kellene demonstrálni, mert „ez a kancellár töredékét se hálálta meg annak, amit Németh és Horn tett Magyarországért, Németországért, Európáért”.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.