Nem érti az őszi kormányellenes demonstrációk lényegét, aki struktúrákat, szervezeteket keres az események mögött. A szervezésben részt vevők szerint van ugyan néhány ember, aki az összes nagyobb megmozdulás előkészítésébe bekapcsolódott, de ha ők valamiért egyik pillanatról a másikra kiszállnának, az események akkor is ugyanígy megtörténnének.
A gyökereket keresve a Hallgatói Hálózat (HaHa) demonstrációihoz kell visszamenni: amikor 2013 februárjában riportot készítettünk az egyetemfoglalásról, még az ELTE illetékes vezetői körében is értetlenség fogadta a kérést, hogy a szervezőkkel szeretnénk beszélni. Akkor kicsit hihetetlennek tűnt, hogy nem tudják, kiket keresünk, a helyszínen viszont az derült ki, hogy tényleg nincsenek szervezők, csak résztvevők, folyton változó szerepkörben.
Tüntetés a szabadságért, a szabad internetért, a korrupciómentes tiszta közéletért Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az előző ciklusbeli diáktüntetések vagy például Az alkotmány nem játék elnevezésű tiltakozás előkészítése során szerezte a tapasztalatokat az a legtágabban értelmezve talán 1000-2000 főből álló kör, amely tudja, hogyan lehet egy civil megmozdulást „összerakni” pénz és politikai, illetve médiaháttér nélkül. – Szervezet nincs, csak emberek vannak, akik ismerik egymás képességeit, és tudják, hogy kire melyik részfeladatban lehet számítani – mondja egyikük, aki szerint a referencia, vagyis a múltbeli praxis fontos ahhoz, hogy az informális aktivistacsoportok valakit elfogadjanak és segítségre kérjenek.