Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálódott a közelmúltban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbogáton, a szervezetnek ugyanis helyi lakosok jelezték: szabálytalanságok történhettek a szennyvízberuházás során.
A településen tavaly kezdődött meg a beruházás, amelyre az önkormányzat a közeli Kislétával közösen 1,7 milliárd forintot nyert el. A munkálatok keretében szennyvízvezetékeket fektettek le a falvakban, a bekötések száma több mint 1600 volt.
Az út melletti szakasz: ott tették le a vezetéket Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az üggyel kapcsolatban a nyírbogáti Kölcsey utcában élő Tóthné Szabó Éva érdeklődésünkre azt mondta: sokakat meglepett a faluban, hogy egyes helyeken a szennyvízcsöveket nem az eredeti terveknek megfelelően, az úttest közepén fektették le az aszfalt megbontásával, hanem az úttest szélén, a parkosított földterületen, közel a lakóházak kerítéséhez. Az asszony azt állítja, hogy a munka megkezdése előtti napon ő maga is látta a tervet a munkásoknál, s habár a dokumentum szerint a vezetéknek az út közepén kellett volna haladnia, másnap a csövet közvetlenül a házuk elé telepítették. Elmondása szerint ebből kára is származott, a megbolygatott talaj miatt házuk kissé megsüllyedt, s repedni kezdett. Tóthné Szabó Éva szerint azzal magyarázták a módosítást, hogy nem akartak a falunak kárt okozni az úttest felbontásával, ráadásul így még spóroltak is, hiszen az önkormányzatnak nem kellett újraaszfaltoznia az utat. A történtekről az asszony kérésére hivatalos szakértői vizsgálat is született, s a szakértő megállapította: „Az engedélyezett beruházási terv szerint a tervezett nyomvonallal nem egyezik meg a ténylegesen kiásott, lefektetett szennyvízvezeték nyomvonala.” Igaz, a szakértő hozzátette: „A módosult nyomvonal engedélye nem állt rendelkezésemre, a tervet a fővállalkozó rendelkezésemre bocsátotta.”