Fleck Zoltán jogszociológus szerint nagyobb lehet majd a bírákban az igazodási kényszer, ha a tanácselnököket is határozott időre nevezik ki.
Meglehetős értetlenséggel fogadták bírói körökben, hogy a kormány tervezete szerint a jövőben – a bíróságok igazgatási vezetőihez, például a törvényszéki elnökökhöz vagy kollégiumvezetőkhöz hasonlóan – a tanácselnököket is határozott időre neveznék ki. Ez utóbbiak ugyanis kifejezetten az ítélkezéshez kapcsolódó szakmai feladatokat látnak el, és ha elmozdíthatóvá válnak, az igazságszolgáltatás függetlensége válhat kérdésessé. A javaslatról elsőként a Népszabadság számolt be szombaton.
Aggályosnak tartja az elképzelést Fleck Zoltán jogszociológus, jelezve, hogy ezt egy folyamat részeként lehet értékelni. Korábban a 62 énnél idősebb bírákat rapid módon kényszernyugdíjazták, s bár nemzetközi nyomásra visszavették őket, magasabb vezetői posztjától mindenkit megfosztottak. Most valami hasonló történhet, igaz, biztosítanak legalább némi átmeneti időt, mert a hivatalban levő tanácselnökök öt-hat évig maradhatnának, és csak utána kellene pályázniuk, ha meg akarják őrizni e tisztségüket.
Alapvető különbség van azonban a korábbi lépések és a most tervezett intézkedés között – hangsúlyozza Fleck. Akkor olyan igazgatási vezetőket menesztettek, akik a bírói döntéseket érdemben nem befolyásolhatták, mert feladatuk leginkább a bíróságok működőképességének biztosítása volt. A tanácselnökök viszont meghatározó szerepet töltenek be az ítélkezési munkában – emelte ki a jogszociológus –, hiszen szakmai tekintélyüknél fogva, de akár a szignálással, tehát azzal, hogy adott ügyben kit jelölnek ki előadó bíróvá, eldönthetik egy-egy per kimenetelét.