Miután a hulladékszektor eddigi átalakítása kudarcba fulladt – az ágazat tízmilliárdos veszteséget halmozott fel, a szelektív gyűjtési és hasznosítási teljesítmény pedig visszaesett –, a kormány a megkezdett úton továbbhaladva a teljes államosítás felé mozdul. Az állami kukaholding nem csak a számlázást és a díjbeszedést, de források és a fejlesztési lehetőségek elosztását is központosítja, az utóbbi területen a kormányzati tervek szerint új hulladékégetők építésén lesz a hangsúly.
A hulladékszektor újabb, 2010 óta már a sokadik átalakításáról Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt közműszolgáltatásokért felelős államtitkára számolt be kedden. Ez a tény önmagában is jelképértékű – mióta világ a világ, a hulladékkezelés mindig a környezetvédelemért felelős tárcához tartozott, vagyis a jelen felállás szerint az agrárminisztériumnak kellett volna megtartania a sajtótájékoztatót.
A hulladékügy leválasztása és az NFM-hez kerülése egy sokéves kudarcsorozat betetőzése: mielőtt az állam megkezdte az átalakítást (azaz deklarálta, hogy csak állami vagy önkormányzati többségi tulajdonú vállalat nyújthat hulladékos közszolgáltatást, erre a területre is bevezette a „rezsicsökkentést", egyúttal féltucatnyi szektorális adóval terhelte meg az ágazatot), a jellemzően önkormányzati és magáncégek által dominált szektor sosem volt veszteséges, és minden évben betartotta a szelektív gyűjtésre, illetve a hasznosításra vonatkozó, egyre szigorúbb előírásokat.