|
Pukli István: egy politikus eszköztára szélesebb Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A Tanítanéknak nagyon kellett ez a tüntetés, mert a polgári engedetlenségi akciók idején hullámvölgybe kerültek, kívülről úgy tűnt, kifulladóban van a mozgalom. Belülről azonban a kétségek megfogalmazása mellett úgy érződött, felfelé ível a pályájuk: egyre többen csatlakoznak, még Fidesz-szavazók is sok mindenben nekik adnak igazat a kormánnyal szemben. A pedagógusok tiltakozása fokozatosan nőtte ki magát, és sokan tőlük várták a kormánybuktatást. Pukli István ekkoriban már gyakran mondogatta, a baloldal ne benne keresse a maga messiását.
Pukli nyáron Balatonszárszón nyilvánosan is összevitatkozott a Tanítanékot a háttérből többször kisegítő Gulyás Mártonnal, aki a baloldali összefogás és az Orbán-rezsim leváltásának összefüggéseit fejtegette. Az igazgató szeptember elején ezt emlegette fel a Magyar Időknek adott interjújában, hozzátéve, „egy dolgot nem szeretnék, hogy ebben az országban baloldali fordulat legyen". Az már kimaradt az újságból, hogy a 2010-ben és 2014-ben is a Fideszre szavazó Pukli azt válaszolta egy kérdésre, 2018-ban biztos nem szavazna a kormánypártra. Viszont Pukli az idézett interjúban és máshol is kifejtette: a totális államosítás, az alig változó kerettanterv, a pedagógusok és a diákok terheinek szinten tartása továbbra is hatalmas probléma, ezek ellen továbbra is küzdeni fog. Csak úgy érzi, a Tanítanékkal nem tudja elérni céljait.
Abból a Tanítanékon belül nem csinálnak titkot, hogy a mozgalom kemény magja inkább baloldali vagy liberális, de igyekeznek szakmai síkon tartani a tiltakozást, még ha egy mozgalom szükségszerűen a politikai térben is mozog. Az már a kormány kompromisszumképtelenségének következménye, hogy a mozgalom emiatt többször nyúlt kormányváltó retorikához. Puklinak ezzel sem volt baja, egyedül a baloldali fordulatot utasította el.
A Magyar Idők-interjú elsősorban nem is a fentiek miatt lepte meg a Tanítanékban dolgozókat, hanem azért, mert Pukli nem egyeztette előre, hogy interjút fog adni a kormánypárti lapnak. A mozgalom választott szóvivője többek szerint időnként megfeledkezett arról, hogy ő csak egy a sok közül, és hajlamos volt úgy viselkedni, mintha ő vezetné a mozgalmat. Sőt Puklit többen is autoriter személyiségnek mondják. Azt Pukli is elismeri, hogy önjáró, a március 15-i tüntetést is úgy jelentette be, hogy arról még meg sem egyeztek, sőt mozgalom sem volt a kezdeményezők mögött. „Azzal a céllal tettem, hogy lépéskényszerbe hozzam a mozgalmat" – magyarázta.
Pukli az utóbbi időben érezhetően eltávolodott a mozgalomtól, a találkozókon ritkábban vett részt, szűkszavúan válaszolgatott az e-mailekre, és a Tanítanék hosszabb távú stratégiájával sem tudott azonosulni. Ez vezethetett oda, hogy a Tanítanék Lásd meg az embert! tüntetéshez csatlakozása után kimondta a hosszú ideje érlelődő szakítást. „A csatlakozás nem hozhat, csak vihet támogatókat, mert erős baloldali stigmát üt a mozgalomra. Én nem vagyok baloldali" – fejtette ki döntő lépése indokát Pukli, aki szerint ilyen társadalmi kérdésekben egy pedagógus feladata nem a tüntetés.
Noha Pukli kilépett a Tanítanékból, a céljait nem adta fel, akár pártpolitikusként is kipróbálná magát. „Feláll a szőr a hátamon a pártpolitikától, de egy politikus eszköztára szélesebb, szűknek érzem a jelenlegi mozgásteret" – mondta Pukli, aki tegnap új, az oktatási rendszert élesen kritizáló bloggal jelentkezett.