2006-ig a fővárosiak fél százalékának, nagyjából hétezer választónak az ajánlása kellett, négy éve viszont – arra hivatkozva, hogy ki kell szűrni a komolytalan jelölteket – a kormánypárt két százalékra, 28 ezerre növelte a szükséges aláírások számát. Idén azonban ötezerre csökkentette úgy, hogy egy választópolgár már több jelöltet is ajánlhatott. Tóth Csaba szerint a választás előtt néhány hónappal módosított választási törvény közvetlenül hozzájárult ahhoz, hogy Tarlós Istvánnal szemben minél több jelölt álljon ki.
Míg jobboldali induló Tarlóson kívül csak egy van, a jobbikos Staudt Gábor, a nyolc ellenjelöltből öt a baloldalhoz, balközéphez sorolható. Önállóan indul az LMP, a Magyar Liberális Párt, emellett a Modern Magyarország Mozgalom vezetője, Bokros Lajos és függetlenként Magyar György ügyvéd neve is ott lehet a szavazólapon, ami a politológus szerint nyilvánvalóan nehezíti a három nagyobb baloldali párt által támogatott Falus Ferenc dolgát. (Galyas István független és Ács László, a Zöldek Pártja jelöltjének értékpreferenciája nem sorolható a bal- és jobboldali kategóriákba).
A Republikon Intézet elemzője szerint Falus azért is került nehéz helyzetbe, mert a volt tiszti főorvost későn találta meg az ellenzék, lehetnek választók, akik még nem is tudják, hogy ő voltaképpen a baloldali összefogás közös jelöltje, ráadásul a többi induló kihasználhatja a Falus-kampány bakijait. A liberális Bodnár Zoltán több nyilatkozatban hivatkozott is már ezekre.
Felvetésünkre, hogy a parlamenti választás azt bizonyította, hogy az egyfordulós szavazás alkalmával az emberek tudják: nem érdemes kis pártok esélytelen jelöltjeire voksolniuk, a politológus azt mondta, ebben van igazság. Szerinte azonban fontos különbség, hogy Falus most nem az összefogás jelöltjeként szerepel majd a szavazólapon, a neve mögött csak az Együtt–PM lesz olvasható jelölőszervezetként, az MSZP és a DK nem. Ebből pedig a Falusnál ismertebb, és az ellenzéki szavazók egy része számára elfogadható Bokros, akár más jelöltek is profitálhatnak.
Ugyanakkor lapunknak több baloldali politikus is utalt arra: sem Magyar, sem Bokros indulását nem venné biztosra, győzelmi esélyek híján mindketten hajlandók lehetnek a visszalépésre. Magyar célja az volt, hogy közös ellenzéki jelölt legyen, ez azonban föl sem vetődött, Bokros pedig már korábban utalt arra, hogy rajta nem múlik a győzelem, adott esetben kész segíteni – mondta az egyik vezető fővárosi ellenzéki politikus, hozzátéve: Bokrossal biztosan beszélni kell erről, ha hivatalosan jelöltté válik.
A Liberálisok elszántabbnak tűnnek, több polgármesterjelöltjük is van, és főleg a belső kerületekben önállóan indulnak a képviselői helyekért. Főpolgármester-jelöltjük, a szórólapjain a komoly ellenzékiként bemutatott Bodnár Zoltán korábban azt mondta, kész mérlegelni a visszalépést.
Meggyanúsíthatják Hiszékeny Dezsőt
A parlament mentelmi bizottsága azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy függessze fel a szocialista Hiszékeny Dezső mentelmi jogát. Így a T. Ház jövő heti döntése után az ügyészség meggyanúsíthatja vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel a XIII. kerület korábbi alpolgármesterét. Hiszékeny tagadja, hogy vesztegetett volna. (B. D.)