Szabó Tímea és Karácsony Gergely közös programmal pályázik, amelynek az utóbbi elmondása szerint az a lényege, hogy egy alulról építkező, a civil és állampolgári kezdeményezésekre épülő új ellenzéki kínálatot kell kialakítani, részben a baloldali előválasztás eszközével (amelynek a szerepe ebben a koncepcióban nem a pártkáderek leosztása lenne a képviselői helyekre, hanem annak a 106 „igaz embernek" a megtalálása, akik a legalkalmasabbak Fidesszel szembeni alternatíva megjelenítésére).
Karácsony szerint a magyar demokrácia rejtett tartalékai a helyi közösségekben vannak, a PM pedig hidat építhetne köztük és a politika között, akár úgy is, hogy pártként olykor hátralép, mint a városligeti illetve olimpiai népszavazási kampányban.
|
Karácsony Gergely Népszabadság |
Erőss Gábor, aki forrásaink szerint „markánsan baloldali" programmal indul, a Népszabadságnak azt mondta, az Orbán-kormány milliók életét tette tönkre, százezreket (főként fiatalokat) üldözött el az országból, őket viszont csak egy olyan ajánlattal lehet megszólítani, ami túlmutat a jelenlegi baloldali pártokon, a lejáratódott eliteken. A politikus szerint a megalkuvásmentesen képviselt szabadság és egyenlőség – többek között az alapjövedelemmel –, valamint a jelenleginél radikálisabb rendszerkritika, és egy közös baloldali választási lista elutasítása is része lehet az említett ajánlatnak.
Barabás Richárd a politikailag aktív, de pártokhoz egyelőre nem kötődő rétegek, a netadó-elleni tüntetésen feltűnt csoportok bevonzását szeretné elérni, szerinte ehhez egy rendszeren kívüli, a reálpolitika létező kötöttségeivel nem terhelt elnök lehet a jó választás. Barabás úgy véli, az ellenzéknek ki kell szabadulnia a körkörös anti-orbánizmus csapdájából: a világban zajló változásokra, az új kihívásokra kell értelmes válaszokat adni, Orbán Viktor leváltása pedig nem a valódi cél, csupán egy eszköz az ország jobbá tételére.
|
Erőss Gábor M. Schmidt János / Népszabadság/archív |
Erdős Zoltán Philippe programjáról annyit sikerült megtudnunk, hogy ő totális rendszerellenzékké formálná a PM-et, eszerint az ő elnökké választása jelentené a legradikálisabb változást. Erdős az egyetlen, aki a jelenleg öt-, de a taggyűlés után esetleg már hétfős elnökségben nem vállalna szerepet. A jelenlegi elnökségi tagok közül nem jelölteti magát Szabó Rebeka sem, ő a zuglói alpolgármesteri teendőkre és szakpolitikai feladatokra kíván koncentrálni.
|
Barabás Richárd Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A taggyűlés a tisztújításon túl stratégiai kérdésekkel (például a már említett előválasztáshoz való viszonnyal, a lehetséges szövetségi politikákkal, vagyis az egész baloldal jövőjét érintő témákkal) is foglalkozik majd, emellett az alapszabály kisebb módosítása is szerepel a napirenden. Tordai Bence, a PM szóvivője szerint a pártban elementáris elégedetlenség nincs, türelmetlenség viszont van, sokan szeretnének gyorsabb növekedést, aminek ugyanakkor a mostani politikai apály idején, médiafelületek és erőforrások nélkül korlátozott a lehetősége.
Nem használódtak el
Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint a PM-nek az alapjövedelem-kampány révén van saját témája, Karácsony Gergely személyében övék az egyik legismertebb és legnépszerűbb ellenzéki politikus, azt a feladványt viszont nem tudták megoldani, hogyan lehet az erősségeket országos népszerűségre váltani. Tóth Csaba megjegyezte: évekig hasonló gondokkal küzdött az első időkben országosan szintén „mérhetetlen" Jobbik is, igaz, közben a szervezeti fejlesztésben és a hálózatépítésben elvégezték a kötelező házi feladatot – a PM esetében is illúzió ennél gyorsabb fejlődést várni. Tóth Csaba úgy véli, a PM-nek gazdaságpolitikai szempontból markánsan baloldali, zöld és kormánykritikus pártként helye van a magyar pártpalettán, a megkülönböztető jegyeit azonban a választók számára is láthatóvá kell tennie. Mellettük szól, hogy emblematikus politikusai nem használódtak el, és ez egy baloldali előválasztás esetén érzékelhető előnyt jelenthet.
|
Erdős Zoltán Philippe |
Tordai egyúttal felhívta a figyelmünket, hogy amikor a PM egyedül, önállóan indul választási szituációban (mint tavaly a XIII. kerületben vagy Dunaújvárosban), akkor rendre a közvélemény-kutatási eredményeknél lényegesen jobb szavazati arányt ér el. Tény ugyanakkor, hogy a médiában is jól szereplő politikusaik (Szabó Tímea, Karácsony Gergely és az EP-képviselő Jávor Benedek) és erős önkormányzati csapatuk munkájából a párt egyelőre a reméltnél kevesebbet profitált, a személyes teljesítmények nem álltak össze egységes és sikeres márkává.