Budapesten a szerb miniszterelnököt már nem sokkolta a déli közös határra tervezett kerítés, Alaksandar Vucic szerint Magyarország Szerbia "nagy barátja". Orbán Viktor közölte: a kerítést semmi nem írja felül. A miniszterelnök százmilliós afrikai menekültet vízionált.
"Nem vagyunk boldogok. Nem kellemes Szerbia számára" - Aleksandar Vucic részéről ez volt a legkellemetlenebb megállapítás, amelyet a magyar-szerb határra tervezett "kerítésről" mondott a Budapesten rendezett magyar-szerb kormányülés után Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón. Ez száznyolcvan fokos fordulatot jelent, hiszen a szerb miniszterelnököt két héttel ezelőtt, a határzár bejelentésekor sokkolta, hogy Magyarország négy méter magas kerítéssel zárná le a magyar-szerb határ 175 kilométer hosszú szakaszát. Akkor Vucic felháborodottan úgy fogalmazott: "Nekünk is falakat kellene emelnünk a macedón és a bolgár határon? Mi nem fogunk falakat emelni. Ezt garantálom. Szerbia nem zárja be önmagát, Szerbia nem fog Auschwitzban élni" - szögezte le június közepén.
Ma az Országház delegációs termében a sajtótájékoztatón a tónus szívélyes volt a részéről, és a közös kormányülésen történtekről beszámolva eleve az utolsó, 5. pontot ismertetve említette meg a kerítés ügyét. A bevándorlás kapcsán elmondta, hogy Szerbia is óriási problémával szembesült - és köszönetet mondott Orbán Viktornak, amiért a "nem kellemes" témáról, a kerítésről nyíltan beszélt. Aleksandar Vucic azt mondta, Szerbia elégedett és büszke a jó baráti kapcsolatra Magyarországgal, ezt nem ronthatja el a magyar-szerb határra tervezett kerítés. Azért sem, mert az nem Szerbia miatt lesz, másrészt "nehéz időben kell a szomszédban jó barátot tudni, és Magyarország Szerbia nagy barátja".
A sajtótájékoztatón is nyilvánvalóvá vált: különösen az fontos Szerbia számára, hogy az EU-integrációját Magyarország támogassa. Emellett a szerb miniszterelnök személyesen is megköszönte Orbán Viktornak, hogy másokkal szemben támogatta: a Déli Áramlat helyett tervezett gázvezeték Szerbián keresztül haladjon. Szerbia azt szeretné, ha a magyar cégek is részt vennének a szerbiai privatizációban, de nem csak a Vajdaságban, hanem Dél-Szerbiában is. A Belgrád-Budapest vasútvonal pedig történelmi lépés lesz a két ország gazdasági együttműködésében - hangzott el.