Megjelentek olyan kezdeményezések, például A Város Mindenkié csoport, amelyek az érintettek bevonásával és részvételével, velük együtt értelmeznek, egyezkednek, tevékenykednek – ezt nyilatkozta másfél éve Ferge Zsuzsa szociológus. Szerinte csak így lehetséges – idővel – olyan társadalmi léptékű változásokat elérni, amelyek a politikai gondolkodásmódot is képesek átalakítani.
Ámon Kata szociológus, A Város Mindenkié aktivistája rögtön az elején tisztázza: nem osztanak adományokat, nem nyújtanak szociális ellátást. Kifejezetten a hajléktalan emberek érdekvédelmére jöttek létre. Meggyőződésük, hogy nem azért kerülnek emberek utcára, mert alkalmatlanok a hétköznapi életre. Hanem a társadalmi, politikai egyenlőtlenségek és igazságtalanságok miatt, amelyek ellen A Város Mindenkié küzd.
Nem arról van szó, hogy középosztálybeliek és társadalomtudósok a szegények nevében megmondják, nekik mi a jó. Bázisdemokrata alapon szerveződnek. A hajléktalanokat nem csupán bevonják a csoport működésébe, hanem – teljesen egyenrangú félként – döntési jogosítványokkal is felruházzák őket. Igyekeznek lebontani az alá- és fölérendeltségi viszonyokat.
Érvényesülési lehetőséget kell kapniuk azoknak is, akik máskülönben nincsenek hatalmi pozícióban.
A bázisdemokrácia nem egyszerűen csak működőképes, nélküle A Város Mindenkié nem is lenne képes működni – jelenti ki Ámon Kata.
A Szentkirályi utcai irodában, ahol beszélgetünk, velünk van Erdős Mária, azaz Csurika is. Tizenhét évvel ezelőtt vált hajléktalanná. Agresszív férje elől, Dunaújvárosból menekült el a fiával. Utcán élt, a gyerekével együtt. Kisebb-nagyobb megszakításokkal sikerült albérletet találnia, egy hónapja Budapest külterületén, Rákoskerten laknak.
A fiánál hiperaktivitást állapítottak meg, akadt baj bőven. Csurika mégsem elégedetlen. Virágkötőnek tanult, halottak napja környékén most is adódik alkalmi munka. Különös érzéke van a mobiltelefonok szereléséhez. Maga se tudja, honnan szerezte tudását, de megjavított már olyan készüléket is, amire a szakszervizben azt mondták, hogy nem jó semmire, szemétbe való.
Állandó megélhetését a hajléktalanok lapja, a Fedél Nélkül árusításából biztosítja. Hétszer kapott terjesztői díjat, jól végzi a dolgát. Ami abból is látszik, hogy elegendő pénz összejön a szerény albérlet fenntartásához és szakácsnak készülő fia taníttatásához.
Csurika 2009-től, alapításától kezdve tagja A Város Mindenkié csoportnak. A hajléktalanoknak – mondja – elsősorban az önbecsülésüket kell visszaadni, ebből szenvednek leginkább szükséget. A Város Mindenkié visszaadja az önbecsülést: mindenkinek bizalmat ad, mindenkit értékes embernek tekint. (Cz. G.)