Öt éve nem volt ekkora megosztottság a Fideszben, mint most a védett területek sorsáról szóló törvényjavaslat végszavazása előtt. A törvény elfogadásával súlyos népszerűségvesztést kockáztat a Fidesz néhány oligarcha érdekében, a pártvezetés viszont egyre nagyobb nyomás alá helyezi az elégedetlenkedőket.
A parlament törvényalkotási bizottsága a múlt héten az összes olyan fölvetést kigyomlálta az állami földek kezeléséről – azon belül elsősorban a nemzeti parkok „földtelenítéséről” – szóló törvénymódosító javaslatból, amely visszacsempészte volna a természetvédelmi szempontokat a törvényszövegbe. Így a képviselők egy olyan javaslatról szavaztak kedden, amely a nemzeti parkoktól a botrányos földpályázatairól nevezetes Nemzeti Földalapkezelőhöz (NFA) telepíti a védett földek kezelői jogait, mellesleg pedig a két legkisebb nemzeti park, illetve a génmegőrzéssel foglalkozó intézmények önállóságát meg is szünteti.
Elhalasztotta a parlament kedden az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló kormányzati előterjesztés zárószavazását. Az Országgyűlés azután döntött így, hogy a törvényjavaslat minősített többséget igénylő passzusai nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget.
Információink szerint emögött a miniszterelnök azon megfontolása áll, hogy a 100 millió forintnál kisebb éves költségvetésű állami szervezetek nem jogosultak az önállóságra – a 70-es évek óta folyamatosan bővülő nemzeti parki hálózatban emiatt történne meg az első igazi visszavágás.