Ezúttal több mint ötezret „vert" Kriza Pásztor Albertre, ami egyértelműen a jobboldali polgármester megerősödését tükrözi. Pedig most Orbán sem kampányolt erőteljesen mellette, a pártelnök mindössze hatvan percet töltött szombaton a városban, s nagyobb tömeg előtt nem mutatkozott a polgármesterrel, mire sokan úgy reagáltak: a Fidesz sem bízik igazán Kriza győzelmében. Nos, ha voltak is ilyen kétkedők, a választási végeredmény alaposan rájuk cáfolt. Kriza fölényes sikere után a képviselő-testületben masszív többségre támaszkodhat: tizenhét Fidesz-KDNP-s, hat baloldali és öt jobbikos tagja lesz a grémiumnak.
A győztes így értékelt: eredményük annak köszönhető, hogy nem foglalkoztak másokkal, hanem tették a dolgukat. Kijelentette: egész Miskolcért tevékenykedik majd, azokért is, akik nem rá szavaztak. Hozzátette: folytatják a beruházásokat, valamint a nyomortelepek felszámolását.
|
Pásztor Albert visszavonul a vereség után Kurucz Árpád / Népszabadság |
A baloldalon minderre azzal reagáltak, hogy a Fidesz a kampány előtti hónapokban gyakorlatilag átvette a Jobbik retorikáját. A nyomortelepek felszámolási programjával, s a szegregátumokban néhány épület látványos, sajtóeseménnyé tett lebontásával, a cigányok kiűzésével tulajdonképp a szélsőjobboldal szavazótáborának üzentek. Ezt igazolja, hogy míg a tavaszi parlamenti választáson szoros, nagyjából egyharmad-egyharmad-egyharmad volt az arány a Fidesz, a baloldal és a Jobbik között, addig most Kriza nagyobb arányban, több mint negyven százalékkal nyert.
Pásztor Albert „hozta" a baloldal korábbi egyharmadát, a Jobbik viszont – noha miskolci polgármesterjelöltjük, Jakab Péter sikerekről és erősödésről beszélt – a húsz százalék körüli végeredménnyel voltaképp vesztett a népszerűségéből. Próbáltuk ennek okáról megkérdezni Jakabot, de nem értük el.
Hallgatásba burkolózott Pásztor is, aki vasárnap délelőtt még úgy nyilatkozott lapunknak: bízik a polgármesterváltó hangulatban, s szerinte emiatt jócskán lesz olyan miskolci, aki átszavaz, vagyis az egyéni körzetben a fideszes vagy jobbikos jelöltre voksol, ám polgármesterének már őt választja. Nem így történt. Pásztor Albert a vereség után bejelentette: visszavonul, nem politizál többé.
A miskolci egyéni választókerületi csaták legnagyobb vesztese a DK-s Varga Gergő, aki mindössze három szavazattal maradt le a dobogó legfelső fokáról a jobbikos jelölt mögött. Ő lapunknak azt mondta: öröm az ürömben, hogy a fideszes jelöltet viszont legyőzte az avasi körzetben. Hozzátette: kéri majd a szavazatok újraszámlálását, a rá leadottak között ugyanis hatvanhárom érvénytelent találtak.
Simon Gábor, az MSZP miskolci elnöke azt mondta lapunknak: a baloldali összefogás jól működött, a kampánystábok végig segítették egymást. Az eredményeket úgy is lehet értékelni, hogy aki elment szavazni, azok közül minden harmadik választó a baloldalra voksolt, az ő képviseletüket és érdekeik védelmét ezért fel kell vállalniuk, miként valamennyi miskolciét is. Szocialista városi elnökként neki most az a feladata, hogy egy erős MSZP-t építsen fel Miskolcon – tette hozzá.