Jegyezzük meg, mostanában nem ez az első Navracsicsot támadó nyilatkozat fideszes politikusok részéről. Kósa Lajos is „le eurobürokratázta" az Atv-ben, sőt azt is mondta, hogy „eldobja az agyát". Ők minden bizonnyal személyes véleményüket mondták el. Lázár János a kormányszóvivői tájékoztatón viszont megértéssel kezelte volt minisztertársát, szerinte visszafogott volt ahhoz képest, hogy az Európai Bizottságban milyen szigorú véleményformák vannak. „Tibor álláspontját akceptálnunk kell" - mondta.
Orbán Viktor akceptálja egykori helyettese megnyilvánulásait, jó a nexusuk, rendszeresen beszélnek aktuális, „forró" uniós ügyekről - tudtuk meg. A miniszterelnök a keletiesen „furmányos" embereket szereti maga körül, az uniós intézményrendszerről köteteket író Navracsicsot a nyugatias intellektusok közé sorolja, viszont tiszteli a tudását - mondta egyik forrásunk, megjegyezve:
ha hinni lehetne azoknak a városi legendáknak, hogy Navracsics 2011-től erősen távolodik Orbán Viktortól, „már rég a Marson kellene lennie, nem pedig Brüsszelben".
Nos, Navracsics, mint az Európai Bizottság tagja most bizonytalanságot érzékel Brüsszelben a brit népszavazás miatt. A magyar biztos a Népszabadságnak megerősítette, sajnálják, de tudomásul veszik a britek döntését. A hatályos uniós jogi szabályozás azonban nem zárja ki, hogy adott esetben októberben az új brit kormány akár a felvételét kérje az EU-ba. Ő Brüsszelben azt érzékeli, hogy brit „kollégáik" komoly identitásválságot élhetnek át, annak ellenére is, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken körlevélben nyugtatott meg minden érintett uniós tisztségviselőt, hogy semmilyen retorzió nem fenyegeti őket - mondta a biztos kérdéseinkre válaszolva.
Navracsics Tibor „érdekes helyzetnek" nevezte, hogy brit biztos társa lemondása után új brit biztos megválasztására kerülhet sor, és a meghallgatása - a referendumon győztes kilépés miatt -, valószínűleg „viharos lesz". Az is furcsa helyzet szerinte, hogy a népszavazás eredménye, a britek kilépési szándéka tudott, viszont David Cameron miniszterelnök hivatalosan is jelezte, még nem indítják el a kilépési eljárást a héten az EU-csúcson, és nem valószínű, hogy a Cameron-adminisztráció alatt, október előtt elindul a processzus.
Navracsics Tibor azokra a nyilatkozatokra, hogy a brit népszavazás után az EU-intézményeknek is le kellene vonni a konzekvenciát, illetve jobban meg kellene-e hallani a nép szavát az uniós apparátusnak, lapunknak úgy reagált: most a stabilitás a legfontosabb, szükség lehet reformokra, de az Európai Bizottság nem tud reformot csinálni, mivel végrehajtó szervezet. „A tagállamoknak kell döntenie a szükéges reformokról" - mondta a magyar biztos.
Ma mindenesetre ülésezik az unió „kormánya", és a Brexit lesz napirenden. Akár az is szóba kerülhet, hogy a britek adják majd át az unió soros elnöki tisztét másnak.